Deepin 20 już jest! Co nowego wnosi?

deepin-linux

Deepin Linux jest uważany za jeden z najładniejszych i najnowocześniejszych systemów typu Linux. Nie ma się czemu dziwić, jest on niezwykle piękny, a interfejs jest przemyślany i kompletnie inny od tych bardziej popularnych, na przykład GNOME czy KDE. Właśnie został on wydany w wersji 20 Stable. A więc co nowego w systemie od Wuhan Deepin Technology?

Co sprawia, że Deepin OS jest ciekawy? Po pierwsze, jego pochodzenie. Linux ten powstał i jest rozwijany w Chinach, dokładnie w Wuhan. Po drugie, wykorzystuje on autorskie środowisko graficzne Deepin DE, które jest naprawdę ładne. Wprawione oko dosyć szybko odnajdzie tutaj nawiązania do Windowsa 10, MacOS, jak i również do niektórych środowiskach linuxowych. Twórcy zaimplementowali tutaj wiele motywów, trybów, a także kilka ważnych aplikacji na start, na przykład Spotify.

Warto przeczytać: Doczekaliśmy się nowej odsłony Ubuntu. Poznajcie UbuntuDDE

System ten ma wady, które niekiedy potrafią zakryć zalety. Przede wszystkim mówi się o jego nie najlepszej stabilności. Kolejnym minusem Deepina jest umiejscowienie serwerów w Chinach – to sprawia, że pobieranie aktualizacji i programów jest naprawdę powolne. I co ważne, nawet zmieniając w ustawieniach serwer pobierania na jakiś europejski nic nie zmienia – pobieranie nadal jest wolne.

Deepin 20

Po wielu miesiącach pracy Deepin 20 w końcu został wydany w wersji stabilnej i bazuje na Debianie 10.5 Buster. W nowej wersji systemu odświeżony został niemalże każdy element. Dolny pasek od teraz jest bardziej zaokrąglony i nieco inaczej poukładany – przyznam szczerze, że przypomina mi ten z Chrome OS. System oferuje zarówno jasny, jak i ciemny motyw kolorystyczny. Do tego dodano spersonalizowane powiadomienia, dzięki czemu nie będziemy irytowani niepotrzebnymi komunikatami podczas pracy. Poprawiono także wsparcie dla czytników linii papilarnych.

Jednym z ciekawszych dodatków jest obsługa Dual Kernel. Deweloperzy pozwalają Ci wybrać czy wolisz korzystać ze stabilnego jądra oznaczonego jako LTS, czy zawsze najnowszego. Wyboru dokonujemy podczas instalacji systemu i aktualnie możemy zdecydować się między Linux Kernel 5.4 oraz 5.7. Poprawek doczekał się również instalator.

Deepin 20 możecie pobrać >>stąd<<.

Jak się Wam podoba Deepin 20? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!