Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na płatności BLIK?

blik logo

Ostatnie tygodnie przyniosły nam wiele zmian w codziennym życiu każdego z nas. Z powodu epidemii koronawirusa powstała akcja #zostańwdomu, która ma zachęcić ludzi do tego, aby nie wychodzili na zewnątrz jeśli nie muszą. Taka izolacja może znacząco zmniejszyć liczbę zarażonych koronawirusem, ale jednocześnie mocno wpłynęła na płatności BLIK!

Wpływ epidemii na płatności BLIK w sieci

Raport został przygotowany przez Ekspertów Polskiego Standardu Płatności i dotyczy marca. To własnie marzec był pierwszym miesiącem epidemii w naszym kraju. Zamknięte galerie handlowe, punkty usługowe czy restauracje oferujące jedynie jedzenie na wynos sprawiły, że zwyczaje zakupowe Polaków musiały ulec zmianie. I tak właśnie się stało. Największy spadek płatności BLIK odnotowały zakłady bukmacherskie oraz transport czy strony sprzedające bilety autobusowe oraz pociągowe. Odpowiednio mówimy o spadku rzędu 26% oraz 53% w porównaniu z lutym. Dane te nie są w jakikolwiek sposób zaskakujące. Mieszkańcy naszego kraju w większości przypadków podeszli bardzo poważnie do akcji #zostańwdomu i to sprawia, że podróżowanie nie jest konieczne.

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na płatności BLIK?

O największym wzroście możemy mówić w przypadku chemii gospodarstwa domowego (wzrost o 216%) oraz w sklepach oferujących sprzęt RTV i AGD (wzrost o aż 270%). I tak naprawdę wszystkie pozostałe kategorie sklepów e-commerce także mogą mówić o, mniejszym lub większym, wzroście liczby transakcji wykonywanych przy pomocy BLIK. Oczywiście dane te nie dotyczą innych metod płatności, a co za tym idzie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie z nich odczytać czy dane rynki faktycznie radzą sobie lepiej w marcu niż w lutym.

Zobacz także: Wideokonferencja bez konieczności rejestracji? Poznajcie Skype Meet Now!

Płatności BLIK są bez wątpienia, przynajmniej moim zdaniem, najwygodniejszą formą płacenia za zakupy w sieci. Dzięki temu nie musimy logować się do banku w przeglądarce, a jedynie wystarczy nam nasz smartfon z pobraną dedykowaną aplikacją bankową. Bardzo ciekawi mnie to jak sytuacja z płatnościami BLIK będzie wyglądać w kwietniu tego roku. Pozostaje nam czekać na kolejne informacje na ten temat!

Korzystacie z płatności BLIK? A może wolicie w jakiś inny sposób płacić w sieci? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!