JingOS to Linux, który wygląda i działa jak iPadOS!

JingOS to Linux, który wygląda i działa jak iPadOS!

Znajdziemy wiele przeróżnych dystrybucji Linuxa, jak i środowisk graficznych. Niektóre z nich za swój cel obierają stworzenie czegoś kompletnie nowego i oryginalnego, a inne natomiast chcą imitować inne, wyjątkowo popularne rozwiązania. Tutaj na scenę wchodzi JingOS, który obejmuje dwie drogi jednocześnie – z jednej strony przypomina inam iPadOS, ale również jest czymś kompletnie nowym w świecie Linuxa.

Linux ma ogromny problem z ekranami dotykowymi – one faktycznie działają, ale nie tak jak trzeba. Zazwyczaj przyłożenie i poruszanie palca po ekranie jest interpretowane jako wciśnięta myszka. To sprawia, że nie jesteśmy w stanie wygodnie przewijać stron w przeglądarce czy w interfejsie systemu. Co jednak ciekawe, wiele środowisk ma zaimplementowane wiele udogodnień do współpracowania z ekranami dotykowymi, jednak nie stało się to zbyt popularne i ciężko powiedzieć czy to działa dobrze. Problem ten jednak może rozwiązać JingOS!

JingOS

JingOS to kompletnie nowy system operacyjny bazujący na Ubuntu i wykorzystujący autorskie środowisko graficzne zaprojektowane właśnie pod ekrany dotykowe. Tak, JingOS świetnie sprawdzi się na tabletach, jak i laptopach z ekranami dotykowymi, zwłaszcza na tych konwertowalnych. Co ważne, twórcy sami określają swój system jako “The World’s first iPadOS-style Linux Distro”.

Warto przeczytać: Plasma Mobile kończy 2020 z wielką aktualizacją!

Muszę zaznaczyć, że o ile JingOS świetnie imituje iPadOS i daje nam dostęp do ogromnych zalet tabletów, tak po podpięciu klawiatury oddaje nam pełną dystrybucję Linuxa, a co za tym idzie – dostęp do desktopowych programów takich jak Visual Studio Code, GIMP czy pakiet biurowy typu LibreOffice.

Twórcy zaprojektowali nie tylko środowisko graficzne, ale również wiele aplikacji początkowych, jak i zestaw ikon. Mało tego, poinformowali również, że pracują nad systemem dla smartfonów, co sprawi że do świata telefonów z “prawdziwym” Linuxem dołączy kolejny gracz. Z tego co nam wiadomo, twórcy planują także rozpocząć zbiórkę pieniędzy na JingPad, czyli na tablet pracujący w oparciu o JingOS.

JingOS to Linux, który wygląda i działa jak iPadOS!

Póki co JingOS został przetestowany i działa świetnie na dwóch sprzętach, a są to Microsoft Surface 6 oraz Huawei Matebook 14. System będziemy mogli instalować również na innych komputerach, jednak bez dotykowego ekranu odczucia podczas korzystania mogą nie być prawidłowe. JingOS będziemy mogli pobrać już 31 stycznia 2021 roku.

Jak Wam się podoba JingOS? Chcielibyście korzystać z takiego systemu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!