Tak działa Pop Shell w rzeczywistości

regolith linux
(fot. FlammeNoir @ Reddit)

Jakiś czas temu na łamach ROOTBLOG-a pisałem o Pop Shell, czyli specjalnej wtyczki do GNOME. Jest ona opracowywana przez deweloperów z System76 i ma być ona stałym elementem systemu Pop!_OS, a jej głównym zadaniem jest wprowadzenie funkcji tilingu do środowiska graficznego. Teraz natomiast autorzy podzielili się filmem pokazującym, jak to działa w “realu”.

Gdy zaczniemy powoli wchodzić w temat Linuxa to zauważymy, że wiele użytkowników korzysta z GNOME. Jest to naprawdę popularne, nowoczesne i wygodne środowisko. Gdy jednak zejdziemy do czegoś na wzór pingwiniego podziemia (albo po prostu wejdziemy na Wykop lub Reddit), to zauważymy, że tamtejsi użytkownicy korzystają z kompletnie inaczej wyglądających systemów, niekiedy przypominających Matrixa. W rzeczywistości są to bardzo lekkie środowiska z menadżerem okien typu tiling. Taki twór znacznie odbiega od tego co znamy z Windowsa, czy nawet z MacOS. Aplikacje układamy w swego rodzaju kafelki – programy są ustawione ściśle obok siebie i wypełniają niemalży cały ekran. Jeśli dobrze skonfigurujemy to środowisko, to otrzymujemy niezwykle szybkie, ładne i minimalistyczne distro.

Warto przeczytać: Tiling w Pop!_OS? Taki ma być Pop Shell

Pop Shell w akcji

Pop Shell powstał jako odpowiedź na potrzeby osób, które chcą nieco profesjonalnej podejść do pracy na komputerze. Tiling ma wprowadzić o wiele lepsze wykorzystanie sporych powierzchni wyświetlaczy, a także zwiększyć produktywność użytkowników i znacznie zwiększyć komfort pracy. Po Shell to gotowe rozwiązanie, które ma ułatwić pracę na systemie Pop!_OS. Jest to wtyczka do GNOME, która dodaje wiele funkcji z i3-wm, jednak bez tracenia zalet samego GNOME. Instalując ja dostajemy pakiet skrótów klawiszowych i innych narzędzi, które dają nam funkcjonalność tilingu.

Poniższy film został przygotowany przez System76 i idealnie pokazuje jak działa Pop Shell w rzeczywistości.

Jak widzimy, zarządząc oknami możemy dzięki wygodnym skrótom klawiaturowym, ale również – jeśli zajdzie taka potrzeba – myszką. Pop Shell ma o wiele lepiej wykorzystywać ogromne przestrzenie na dużych monitorach, czego przykładem może być poniższe nagranie.

Nie wiem jak Wam, ale niezwykle mocno podoba mi się Pop Shell. Ogólnie tiling jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, a uzyskanie dostępu do niego w tak prosty sposób jest kuszące. Pop Shell prawdopodobnie zadebiutuje w Pop!_OS 20.04 LTS.

Chcielibyście korzystać z tilingu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!