Tak właśnie działa Unity DE na Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Tak właśnie działa Unity DE na Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Choć Unity można było wiele zarzucić, tak trzeba przyznać, że miało naprawdę sporo ciekawych rozwiązań. Jednym z nich z pewnością było Global Menu, które po prostu działało świetnie i żadne inne środowisko graficzne nie potrafi sklonować tej funkcjonalności. Warto wiedzieć, że Unity7 nadal możemy zainstalować. Jak ono działa na Ubuntu 20.04 Focal? Właśnie tak!

Unity to zdecydowanie moje ulubione środowisko graficzne. Charakteryzuje się oryginalnym i ładnym interfejsem, globalnym menu oraz świetnym działaniem nie tylko na laptopach oraz desktopach. Niestety, już jakiś czas temu Canonical porzuciło je na rzecz GNOME, z którym niestety nie jest mi po drodze. Na szczęście Unity nadal jest dostępne w repozytoriach Ubuntu i możemy je zainstalować za pomocą prostej komendy.

Warto przeczytać: Lubisz Unity z Ubuntu? UmixOS jest dla Ciebie, choć najpierw będziesz musiał zapłacić

Unity na Ubuntu 20.04 LTS

Jakiś czas temu pisałem o UmixOS, czyli specjalnej wersji Ubuntu z preinstalowanym środowiskiem graficznym Unity. Niestety, system ten miał jeden wielki minus w postaci płatnej licencji, za którą trzeba zapłacić bagatela 15 dolarów amerykańskich (około 57 złotych). Biorąc pod uwagę fakt, że autor UmixOS nie wprowadzał żadnych autorskich rozwiązań, a jedynie dorzucał narzędzia, które są dostępne za darmo, to zakup wydaje się być niezbyt opłacalny. Na szczęście można korzystać z Unity za darmo!

Aby zainstalować Unity7 wystarczy wpisać poniższą komendę:

sudo apt install ubuntu-unity-desktop 

Następnie należy kilka razy kliknąć OK i uruchomić ponownie system operacyjny. Na ekranie logowania powinniśmy mieć możliwość zmiany środowiska graficznego na Unity.

Jeden z użytkowników Ubuntu 20.04 LTS postanowił sprawdzić jak działa Unity7 na właśnie tym systemie. Jak się okazuje, środowisko radzi sobie naprawdę dobrze. System jest responsywny a nowe wersje programów i narzędzi bardzo dobrze integrują się ze środowiskiem. Mało tego, motyw graficzny Yaru również współpracuje z Unity, choć nie każdy element wygląda dobrze. Więcej dowiecie się z poniższego nagrania.

Jak oceniacie Unity? Chcielibyście dalej korzystać z tego środowiska graficznego? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!