Ubuntu Lumina Remix, czyli ciekawostka w świecie Linuxa

Ubuntu-Lumina-remix
Ubuntu-Lumina-remix

Choć w świecie Linuxa “siedzę” już od paru lat, tak nadal często potrafi coś mnie zaskoczyć. Nie inaczej jest i teraz. Nie wiem jakim sposobem, ale jakoś umknęła mi egzystencja projektu kryjącego się pod nazwą Ubuntu Lumina Remix.

Ubuntu Lumina Remix

W świecie Linuxa jest wiele dystrybucji, jednak zazwyczaj oferują one te same środowiska graficzne, czyli najczęściej jest to KDE Plasma, Xfce, GNOME i nieco rzadziej MATE czy Budgie. Dlatego też niezwykle szczególnie zainteresowałem się projektem Ubuntu Lumina Remix. Patrząc na nazwę widzimy z czym dokładnie mamy do czynienia. Jest to dystrybucja bazująca na Ubuntu, wykorzystująca środowisko graficzne Lumina, a twórcy starają się o tytuł Ubuntu Flavour (stąd Remix w nazwie). Zapewne jednak większość z Was sobie zadaje pytanie: czym jest Lumina?

Warto sprawdzić: My tu pitu pitu, a Ubuntu Unity Remix dostało już kilka aktualizacji!

Lumina to kolejne środowisko graficzne jednak o nieco innych korzeniach. Pochodzi ono bowiem z TrueOS, czyli systemu typu BSD. Środowisko to zostało zbudowane w oparciu o biblioteki Qt (podobnie jak między innymi LXQt) i – jak zapewniają autorzy systemu – jest ono niezwykle lekkie, szybkie i przejrzyste. Mało tego, Lumina oferuje własny zestaw aplikacji systemowych, co nadaje unikalności, choć muszę przyznać, że wiele z nich wygląda jak wiele prostych narzędzi zbudowanych w Qt-Creator.

Póki co, twórcy Ubuntu Lumina Remix nie uważają swojego produktu za szczególnie stabilny system i według ich przewidywań dopiero wersja bazująca na Ubuntu 20.10 lub 21.04 będzie “tą stabilną”. Oczywiście nadal możemy pobrać Ubuntu Lumina Remix 20.04 w formie obrazu ISO, co zresztą sam uczyniłem. Niestety, przy próbie uruchomienia systemu, podczas logowania się do niego, wyskakuje bląd którego nie sposób ominąć.

Korzystacie z Ubuntu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!