Wszystko o LTE B20 i ograniczenia w telefonach kupowanych z Chin

wieże komunikacyjne

Wiele chińskich urządzeń ma jeden podstawowy problem – brak LTE B20. Na wielu grupach i forach pojawiają się rozmaite pytania, czy dany model będzie działał w Polsce. O co tu w rzeczywistości chodzi?

Czym jest LTE B20?

Zacznijmy od definicji. LTE B20 to nic innego jak LTE w paśmie 800 MHz. W Polsce operatorzy korzystają z kilku pasm LTE: B1 (TDD2100), B3 (TDD1800), B7 (TDD2600), B20 (TDD800), B38 (FDD2600).

Co to jest i do czego to służy?

LTE B20 jest pasmem o niskiej częstotliwości, co wiąże się z tym, że należy do grupy o największym zasięgu łączności. Jest ono stosowane głównie na otwartych przestrzeniach i tam, gdzie jest teren słabo zurbanizowany. Najczęściej stosowane w miastach są pasma B3 oraz B7.

Ale cofnijmy się do rzeczonego B20. Dlaczego brak LTE w tym paśmie może być problematyczny?

W mieście problemu nie odczujemy, ale wyjeżdżając poza miasto, czy wychodząc w góry już tak. W tegoroczne wakacje, kiedy używałem Xiaomi Mi 6, pojechałem w góry (Zakopane). Podczas całej drogi miałem potężne problemy z łącznością ze światem, ponieważ przez jakieś 80% trasy nie miałem LTE. Ratował mnie router mobilny i powerbank… 3G czy HSPA+ nie dawały rady ponieważ posiadały bardzo niestabilne połączenie.

Zalety pasma B20

Wady pasma B20

Dlaczego warto mieć obsługę pasma B20?

Jak wpływa brak LTE B20 na codzienne użytkowanie?

Wniosek jest jeden. Przy zakupie telefonu z Chin warto patrzeć na to, jakie częstotliwości te telefony obsługują.

W Polsce działają pasma LTE: B1, B3, B7, B20, B38.

Powyżej zamieściłem fragmenty aukcji na portalu Gearbest, gdzie wystawione są odpowiednio Xiaomi Mi 6 oraz Xiaomi Mi Mix 2. Wyraźnie widać, że nowy bezramkowiec Xiaomi obsługuje wszystkie te pasma, zatem nie będzie jakiegokolwiek problemu z zasięgiem.

Obecnie używam Xiaomi Mi Mix, który nie ma wsparcia B20, ale muszę powiedzieć, że kompletnie mi to nie przeszkadza (mieszkam w centrum Poznania). Na ROM-ie Global są problemy z LTE w sieci Plus, ale wgranie MIUIPolska / Xiaomi.eu lub modyfikacja APN naprawia ten problem.

Mam nadzieję, że teraz trochę rozjaśniłem temat obsługi LTE przez chińskie telefony. Powodzenia w zakupach!

Autor: Bruno Stelmaszyk

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!
Exit mobile version