Wszystko o LTE B20 i ograniczenia w telefonach kupowanych z Chin

wieże komunikacyjne

Wiele chińskich urządzeń ma jeden podstawowy problem – brak LTE B20. Na wielu grupach i forach pojawiają się rozmaite pytania, czy dany model będzie działał w Polsce. O co tu w rzeczywistości chodzi?

Czym jest LTE B20?

Zacznijmy od definicji. LTE B20 to nic innego jak LTE w paśmie 800 MHz. W Polsce operatorzy korzystają z kilku pasm LTE: B1 (TDD2100), B3 (TDD1800), B7 (TDD2600), B20 (TDD800), B38 (FDD2600).

Co to jest i do czego to służy?

LTE B20 jest pasmem o niskiej częstotliwości, co wiąże się z tym, że należy do grupy o największym zasięgu łączności. Jest ono stosowane głównie na otwartych przestrzeniach i tam, gdzie jest teren słabo zurbanizowany. Najczęściej stosowane w miastach są pasma B3 oraz B7.

Ale cofnijmy się do rzeczonego B20. Dlaczego brak LTE w tym paśmie może być problematyczny?

W mieście problemu nie odczujemy, ale wyjeżdżając poza miasto, czy wychodząc w góry już tak. W tegoroczne wakacje, kiedy używałem Xiaomi Mi 6, pojechałem w góry (Zakopane). Podczas całej drogi miałem potężne problemy z łącznością ze światem, ponieważ przez jakieś 80% trasy nie miałem LTE. Ratował mnie router mobilny i powerbank… 3G czy HSPA+ nie dawały rady ponieważ posiadały bardzo niestabilne połączenie.

Zalety pasma B20

  • Wypełnia luki w zasięgu LTE na terenie mniej zaludnionym
  • Zasięg LTE sięga głębiej, jeśli jesteśmy w budynku

Wady pasma B20

  • Niska przepustowość
  • Bardziej obciążone pasmo UMTS900, na którym odbywa się m.in. ruch głosowy

Dlaczego warto mieć obsługę pasma B20?

  • Praktycznie cały czas mamy zasięg LTE i nie trzeba się męczyć z wymuszaniem trybu sieci

Jak wpływa brak LTE B20 na codzienne użytkowanie?

  • Jeśli mieszkasz w mieście to nie będzie to kompletnie przeszkadzać, ponieważ operatorzy stosują tu pasma B1, B3 oraz B7, które zapewniają wysoką wydajność przy wysokim obciążeniu
  • Jeśli mieszkasz na terenie podmiejskim to możesz mieć problemy z łącznością LTE. Będzie to albo brak zasięgu LTE (telefon będzie działał w trybie 3G/HSPA+) lub bardzo słabe połączenie LTE (jeśli jest gdzieś nadajnik nadający LTE1800, LTE2100 lub LTE2600)
  • Jeśli często podróżujesz, to na drodze między miastami możesz odczuć spowolnienieniestabilnośćlub zanik internetu

Wniosek jest jeden. Przy zakupie telefonu z Chin warto patrzeć na to, jakie częstotliwości te telefony obsługują.

W Polsce działają pasma LTE: B1, B3, B7, B20, B38.

Powyżej zamieściłem fragmenty aukcji na portalu Gearbest, gdzie wystawione są odpowiednio Xiaomi Mi 6 oraz Xiaomi Mi Mix 2. Wyraźnie widać, że nowy bezramkowiec Xiaomi obsługuje wszystkie te pasma, zatem nie będzie jakiegokolwiek problemu z zasięgiem.

Obecnie używam Xiaomi Mi Mix, który nie ma wsparcia B20, ale muszę powiedzieć, że kompletnie mi to nie przeszkadza (mieszkam w centrum Poznania). Na ROM-ie Global są problemy z LTE w sieci Plus, ale wgranie MIUIPolska / Xiaomi.eu lub modyfikacja APN naprawia ten problem.

Mam nadzieję, że teraz trochę rozjaśniłem temat obsługi LTE przez chińskie telefony. Powodzenia w zakupach!

Autor: Bruno Stelmaszyk

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!