Lichee Console 4A to mini laptop z procesorem RISC-V

Lichee Console 4A

Na rynku przybywa produktów z procesorami o architekturze RISC-V. Lichee Console 4A to laptop o bardzo kompaktowym wymiarach, który właśnie wykorzystuje chip TH1520 C910.

Lichee Console 4A – kieszonkowy laptop z RISC-V

RISC-V to otwarty zestaw instrukcji procesora oparty na architekturze Reduced Instruction Set Computing (RISC). Jest to inicjatywa rozwijana przez społeczność, co oznacza, że specyfikacje są dostępne publicznie i mogą być używane bezpłatnie. RISC-V jest projektowany do różnych zastosowań, oferując elastyczność i skalowalność, co sprawia, że jest popularny wśród firm, które chcą dostosować procesor do swoich konkretnych potrzeb. Architektura staje się też popularna wśród entuzjastów i fanów DIY, ponieważ komputery z RISC-V potrafią być bardzo tanie.

Zazwyczaj sprzedawane są komputery typu SBC z procesorami RISC-V. Lichee Console 4A to jednak nieco inny sprzęt, bo miniaturowy/kieszonkowy laptop z SoM (System on a Module) od Lichee.

(fot. Lichee)

SoM – Wymienny moduł systemowy Lichee LM4A

Przechowywanie

Wyświetlacz

Wyjście wideo

Wejście użytkownika

Kamera

Audio

Sieć

USB

Bateria

Zasilanie

Zużycie energii

Wymiary

Waga

Komputer jest niewielki ale i tak oferuje wiele portów. Dodatkowo wygląda na całkiem wytrzymały.

Aktualnie na sprzęcie ma pracować zarówno Android 13, jak i Debian. Jak informuje redakcja cnx-software, na sprzęcie można programować za pomocą VSCode, projektować w KiCad czy pisać dokumenty w LibreOffice. Podobno sprzęt uruchamia filmy 4K oraz niektóre gry retro.

(fot. Lichee)

Produkt nie nadaje się do codziennego użytkowania, ale z pewnością jest ważnym punktem na początkowym stadium rozwoju architektury. W sumie architektura jest całkiem rozwinięta, ale musi zostać znacznie spopularyzowana, aby deweloperzy chętniej wydawali na nią swoje oprogramowanie.

Lichee Console 4A można zamówić do Polski na Aliexpress. Ceny wahają się od 294 do 470 EUR (nie licząc kosztów dostawy), co daje kwoty na poziomie od 1265 do ponad 2 tysięcy złotych.

Źródło: cnx-software

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!
Exit mobile version