Płatności zbliżeniowe wykonywane smartfonem stały się codziennością. Każdego dnia widzę w Krakowie ogrom użytkowników, którzy płacą w sklepach właśnie przy pomocy telefonu. Sam na tyle pokochałem tą możliwość, że rzadko sięgam po portfel. Teraz własne rozwiązanie tego typu przygotowuje Polski Standard Płatności, będący operatorem BLIKA.
Współpraca pomiędzy BLIK i Mastercard
Podczas dzisiejszej konferencji przedstawiono światu ważną nowość. Już w najbliższym czasie będziemy mogli zapłacić zbliżeniowo przy pomocy BLIKA i telefonu z NFC. Oczywiście już dziś możemy to zrobić korzystając z Apple Pay czy Google Pay, ale nowość zaprezentowana przez Polski Standard Płatności ma sprawić, że wystarczy nam do tego aplikacja samego banku. Co więcej nie będziemy musieli podpinać naszej karty do dodatkowej aplikacji. Wszystko ma być szybsze, łatwiejsze i całkowicie bezproblemowe.
Zbliżeniowe płatności BLIKIEM będą możliwe dzięki usłudze tokenizacyjnej Master Digital Enablement Services. Dzięki MDES będziemy przygotowanym przez Mastercard będziemy w stanie zapłacić w każdym punkcie akceptującym płatności zbliżeniowe. I to nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. To jednak nie jedyna nowość. Najbliższa przyszłość, dzięki usłudze Secure Remote Commerce dostarczonej przez organizację EMVco, ma przynieść nam możliwość płacenia za zakupy online w zagranicznych sklepach BLIKIEM.
BLIK jest rozwiązaniem cieszącym się ogromną popularnością. W każdym miesiącu czy kwartale Polski Standard Płatności może pochwalić się rekordami finansowymi oraz rekordową liczbą użytkowników. W trzecim kwartale 2018 roku wykonano 17,5 miliona transakcji online przy wykorzystaniu BLIKA. Wynik ten naprawdę robi wrażenie. Nowość umożliwiająca nam zbliżeniowe płatności ma zostać udostępniona wszystkim klientom banków korzystających z BLIKA na początku drugiej połowy 2019, a co za tym idzie musimy uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości.
Co myślicie o płatnościach zbliżeniowych przy pomocy BLIKA? Czy rozwiązanie to wyprze Google Pay i Apple Pay w naszym kraju? A może nie zdobędzie większej popularności? Zapraszamy do dyskusji!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!