Czym jest UPS i kiedy warto rozważyć jego zakup?

ups gc

Zdarzyło się wam kiedyś pracować na komputerze stacjonarnym i nagle stracić większość lub nawet wszystkie postępy prac w momencie, w którym nagle wyłączono prąd? Jeśli tak to zasilacze UPS mogą być czymś, co przyciągnie wasz wzrok. Czym tak naprawdę są tego typu urządzenia i czy warto zdecydować się na ich zakup? Wraz ze specjalistami z Green Cell wyjaśniamy!

Czym jest zasilacz UPS?

UPS to skrót od angielskiego wyrażenia Uninterruptible Power Supply. Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to ma po prostu dostarczać energię do innych sprzętów w sposób ciągły i nieprzerwany przez jakiekolwiek zakłócenia z zewnątrz. Zasilacze typu UPS są wyposażone w wbudowany akumulator, który, w zależności od swojej pojemności i typu urządzenia, które podłączymy do UPSa, jest w stanie dostarczać napięcie od kilku minut do nawet kilku godzin. W przypadku standardowej pracy UPS jest zasilany z sieci i dostarczone do zasilacza napięcie jest przekazywane na kolejne urządzenia.

ups rodzaje

Co jednak w momencie, gdy pojawi się awaria sieci lub z innego powodu zostanie odłączony prąd w naszym domu czy firmie? Wtedy UPS przechodzi w tryb awaryjny i pobiera energię z wbudowanego akumulatora. W przypadku UPS offline czas przełączenia pomiędzy standardowym trybem pracy i trybem awaryjnym jest na tyle krótki, że urządzenie, które będzie podłączone do zasilacza nie wyłączy się. W przypadku UPS online, przez odseparowanie układu zasilania od sieci elektrycznej, momentu przełączenia tak naprawdę nie jesteśmy w stanie odczuć. Tym samym nie utracimy niezapisanych plików na naszym komputerze i będziemy mieć czas, aby zakończyć pracę czy zapisać wszystkie pliki.

Rodzaje zasilaczy UPS dostępne na rynku

  • UPS online – zasilacze tego typu cechują się oddzielonym układem zasilania od napięcia wejściowego. To sprawia, że napięcie wyjściowe, którym tak naprawdę zasilamy dane urządzenie, jest odporne na praktycznie każde zakłócenie i jednocześnie wyjątkowo stabilne. Wadą tego typu UPSów jest bez wątpienia ich większa waga oraz rozmiar, a co więcej wymagają one dodatkowego chłodzenia.
  • UPS offline – urządzenie podłączone do zasilacza czerpie energię bezpośrednio z sieci, a wbudowane w UPS akumulatory są praktycznie bez przerwy doładowywane niewielkim prądem. To sprawia, że są one nieustannie gotowe do użycia w trybie awaryjnym. Koszt zakupu UPS offline jest zdecydowanie niższy niż w przypadku UPS online, a jednocześnie sprzęt ten jest zdecydowanie bardziej niezawodny. Wadą oczywiście mogą być zakłócenia powstałe w momencie przełączania trybu działania zasilacza. Zasilacze te są coraz to rzadziej wykorzystywane z powodu długich czasów przełączania oraz podatności na skoki i wahania napięcia z sieci.
  • Line-interactive – udoskonalona wersja zasilacza offline. UPS tego typu zostały wyposażone w automatyczny stabilizator napięcia, który nie tylko chroni przed zanikiem napięcia zasilającego, ale również przed zakłóceniami z sieci. Zasilacze line-interactive gwarantują pełne bezpieczeństwo każdego sprzętu podpiętego do UPSa.
ups użycie

Czym kierować się przy zakupie UPS?

Wybór zasilacza UPS może wydawać się trudny, ale jeśli przyjrzymy się bliżej cechom tego typu sprzętów to wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby znaleźć urządzenie, które idealnie wpasuje się w nasze potrzeby. Po pierwsze musimy zdecydować czy szukamy zasilacza UPS typu online, offline czy też line-interactive. W momencie, gdy znamy już typ naszego wymarzonego UPS warto zastanowić się nad tym jakie urządzenia będą do niego podłączane.

ups przy komputerze

Każdy UPS posiada określoną moc. Wartość ta informuje nas ile i jakie urządzenia będą mogły zasilanie przez zasilacz. Oczywiście musimy obliczyć pobór mocy jaką mają urządzenia podłączone do UPS i kupić zasilacz z odpowiednim zapasem. Dla wielu osób ważnym parametrem może być także czas, przez który będą mogły pracować sprzęty podpięte do UPS w trybie awaryjnym, ale musimy pamiętać o tym, że parametr ten bardzo mocno zależy od tego, z jakich urządzeń chcemy korzystać. Warto także szukać tych zasilaczy, które cechują się jak najkrótszym czasem przełączania (najlepiej wynoszącym kilka milisekund). Dodatkową zaletą może być także aplikacja pozwalająca z poziomu komputera zarządzać wszystkimi ustawieniami czy analizować parametry pracy w trybie rzeczywistym.

Co myślicie o zasilaczach UPS? Korzystacie z tego typu sprzętów? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!