Dzięki newsboat artykuły możesz czytać w Terminalu!

Dzięki newsboat artykuły możesz czytać w Terminalu!

RSS to bardzo przydatna rzecz, bowiem to właśnie dzięki niej możemy śledzić i czytać nasze ulubione artykuły w jednym miejscu. Na smartfony znajdziemy wiele przeróżnych klientów RSS, a i na komputer znajdzie się kilka fajnych programów. Dzisiaj przedstawię Wam narzędzie, które podchodzi do tematu czytania artykułów tak minimalistycznie, jak tylko to możliwe. Poznajcie newsboat!

Newsboat, to terminalowy czytnik RSS

Na Linuxa znajdziemy wiele ciekawych i wygodnych czytników RSS. Jest jednak jeden taki specjalny, który pozwala śledzić ulubione serwisy bezpośrednio w Terminalu. Nazywa się on newsboat i jest darmową aplikacją na każdą dystrybucję Linuxa.

Instalacja newsboat to bardzo prosta sprawa. Na systemach z włączoną obsługą snapd nasze zadanie ogranicza się do wpisania poniższej komendy:

sudo snap install newsboat

Po chwili aplikacja powinna zainstalować się na naszym komputerze. Następnie pierwsze co powinniśmy zrobić to wpisać komendę, która wyświetli listę dostępnych przełączników:

newsboat -h
Dzięki newsboat artykuły możesz czytać w Terminalu!
newsboat -h

Co prawda, aplikacja w tym momencie jest gotowa do użytku, jednak musimy jeszcze podać źródła, z których to narzędzie będzie zasysać artykuły. W tym celu musimy wygenerować plik OPML. Można napisać go ręcznie, jednak o wiele łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z darmowego generatora dostępnego >>tutaj<<. w puste miejsce wprowadzania tekstu wpisujemy odnośniki linkujące do danych kanałów RSS – w przypadku ROOTBLOG-a jest to https://rotblog.pl/feed/. Po wklejeniu linków klikamy w Generate i po chwili powinien zostać pobrany plik subscriptions.xml.

Zgodnie ze wcześniej wymienioną listą przełączników, musimy zaimportować wcześniej wygenerowany plik. Możemy to zrobić za pomocą poniższej komendy:

newsboat -i /home/cichy1173/Pobrane/subscriptions.xml 

Oczywiście u Was ścieżka może się różnić i powinniście mieć to na uwadze. Teraz jeszcze prostym poleceniem odświeżamy źródła:

newsboat -r

i już! Program jest gotowy do użytku! Uruchamiamy go wpisując w wierszu poleceń słowo newsboat. Po chwili powinniśmy ujrzeć dodane źródła. Po programie poruszamy się za pomocą klawiszów enter, strzałek oraz kilku innych – są one wypisane na dole Terminalu.

Dzięki newsboat artykuły możesz czytać w Terminalu!

Jak widzimy, program pokazuje nam ile mamy pobranych wpisów i ile z nich jeszcze nie przeczytaliśmy, gdzie te nieprzeczytane są wypisane wytłuszczonym drukiem.

Dzięki newsboat artykuły możesz czytać w Terminalu!

Newsboat to wygodna i przede wszystkim bardzo lekka forma czytania artykułów. Myślę, że może ona spokojnie zastąpić wiele cięższych rozwiązań, tym bardziej jeśli od czytnika nie wymagamy zbyt wiele. Czytanie tego co nam wyświetla konsola ni jest zbyt wygodne, ale to już kwestia przyzwyczajenia.

Z jakich aplikacji konsolowych korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!