Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Czy ma to sens?

facebook

Mark Zuckerberg wpadł na zupełnie nowy pomysł. Ekipa odpowiedzialna za Facebooka pracuje teraz nad własnym systemem operacyjnym, który miałby zastąpić Androida na urządzeniach Oculus i Portal. Oczywiście chodzi o uniezależnienie się od Google, ale czy pomysł ten ma sens?

System Facebooka jedynie dla urządzeń amerykańskiego giganta

Mam wrażenie, że odcięcie firmy Huawei od usług Google wywołało pewnego rodzaju burzę. Działania te pokazały także innym producentom jak prosto można pozbawić daną firmę tak ważnych dla użytkowników funkcji jakimi są właśnie usługi Google. Tym samym właśnie z tego powodu Facebook może chcieć stworzyć własny system, który będzie całkowicie niezależny od innych przedsiębiorstw. Oczywiście oprócz systemu ma powstać także specjalna aplikacja, która będzie pozwalała na pobieranie aplikacji czy gier bez konieczności wchodzenia do Sklepu Play.

Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Czy ma to sens?

Co ważne Facebook chce stworzyć swój system jedynie na urządzenia, które sam wyprodukował. Tym samym możemy spodziewać się pojawienia nowego systemu na okularach VR Oculus czy sprzętach domowych z serii Portal, ale nie spodziewałbym się próby zagrożenia przez Facebooka pozycji Androida czy iOSa. System Facebooka nie ma trafić na smartfony czy tablety, a co za tym idzie zapewne skorzysta z niego jedynie niewielka część użytkowników.

Zobacz także: Tryby nocne mogą wcale nie być tak zdrowe, jak się wydawało…

Oczywiście zagrożenie pozycji Androida czy iOS na rynku mobilnym byłoby wyjątkowo trudne. I myślę, że firma Marka Zuckerberga doskonale o tym wie. Tym samym próba podbicia rynku VR wydaje się świetnym pomysłem i jeśli ekipa Facebooka faktycznie podejdzie do tego na poważnie to bardzo możliwe, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zobaczymy zupełnie nowy system stworzony właśnie przez Facebooka. Jeśli nie będzie on w jakimkolwiek stopniu oparty na Androidzie to sytuacja na rynku urządzeń VR może stać się naprawdę ciekawa. Kiedy nowość Facebooka zostanie pokazana światu? Tego niestety nie wiemy. Pozostaje nam uzbroić się w odrobinę cierpliwości!

Co myślicie o systemie tworzonym przez Facebooka? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!