Jeśli ciekawi was Koronawirus, to gry nie są najlepszym źródłem informacji…

laboratorium

Gry mogą dawać wiele uciechy. Mogą też dostarczać wartościowej wiedzy. Czy jednak ta wiedza zawsze jest prawdziwa, poparta faktami? No właśnie… nie.

Plague Inc. to tylko gra

Na tle ostatnich wydarzeń związanych z wirusem z Wuhan – coraz większą popularność zaczęła zyskiwać gra Plague Inc. W skrócie mówiąc, gra polega na rozwijaniu swojej “epidemii” i unicestwieniu planety. Nie byłoby w tym w sumie nic złego, gdyby nie fakt, że wielu graczy starało się utożsamiać informacje znalezione w grze z faktycznym wirusem.

Jeśli ciekawi was Koronawirus, to gry nie są najlepszym źródłem informacji...

I tutaj twórcy gry apelują – Plague Inc. to nie źródło wiedzy! Owszem, gra stara się być bardzo realistyczna w soich możliwościach oraz tym co oferuje, jednak nie jest ona “wzorcem naukowym”, który powinien być brany za pewnik. To jedynie gra i trzeba mieć to na uwadze, a jeżeli gracze chcą poznać realne informacje na temat Koronawirusa, to powinni udać się do oficjalnych źródeł naukowych.

koronawirus

Niespotykane zainteresowanie

Mimo tego, że gra nie jest, jak to się mówi, “pierwszej świeżości”, łatwo zauważyć, że w związku z ostatnimi wydarzeniami, zaczęła przeżywać “drugą młodość”. Graczy przybyło, wszyscy chcą się, jakkolwiek kuriozalnie to brzmi, “pobawić epidemią”. Nie ukrywam, gra daje swego rodzaju frajdę, rozumiem więc skąd nagły przypływ graczy. Przerażające jednak jest to, jak wielu z nich starało się opierać wiedzę na temat chorób na jej podstawie. W końcu, to tylko gra i to nie z gatunku “edukacyjnych”. Oczywiście, to nie tak, że gry niczego nie uczą, sam wielu rzeczy dowiedziałem się właśnie dzięki nim. Warto jednak mieć na względzie, że gra nie musi podawać prawdziwych i/lub wiarygodnych informacji na temat otaczającego nas świata. Wszelkie więc dane czy ciekawostki, warto później zweryfikować w bardziej sprawdzonych źródłach.

Jeśli ciekawi was Koronawirus, to gry nie są najlepszym źródłem informacji...

Koronawirus kontra reszta świata

Nie ma co się oszukiwać, problem jest poważny. Najświeższe informacje podają, że nawet w naszym kraju są podejrzenia tej choroby. Tym bardziej warto mieć świadomość czym ona jest, a co za tym idzie, czerpać informacje ze sprawdzonych źródeł naukowych czy wiadomości. Nie z gier, bo te mogą pokazywać coś zupełnie innego. Gdyby Plague Inc. było odzwierciedleniem rzeczywistości, prawdipodobnie wszyscy byśmy już nie żyli.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!