Dwa dni temu (25 lipca 2024) swoją premierę miał Linux Mint 22 Wilma. Kolejna wersja systemu, oparta na kolejnej wersji LTS Ubuntu – Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Linux Mint 22 Wilma oraz wszystkie pomniejsze wydania do roku 2026 będą opierały swoją bazę kodu na tej wersji.
Linux Mint 22 “Wilma” released!https://t.co/SKkJnPMnWC pic.twitter.com/imqcJXMoKS
— Linux Mint (@Linux_Mint) July 25, 2024
Dostajemy tu jądro Linux w wersji 6.8.0-38, które wprowadza obsługę wielu nowszych procesorów i układów graficznych. Znane nam już z poprzednich wydać środowiska graficzne zostały zaktualizowane: Cinnamon 6.2.7, Xfce 4.18 oraz MATE 1.26.1. Szkoda, że środowiska MATE nie zaktualizowano do wersji 1.28, która została wydana w lutym bieżącego roku. Ja w celu sprawdzenia nowego systemu na laptopie HP 250 G7 1Q3K2ES, zainstalowałem główną wersję ze środowiskiem Cinnamon.
Co nowego?
Lepsze wsparcie językowe, dzięki któremu system zajmuje mniej miejsca na dysku. Jeżeli jesteśmy podłączeni do internetu podczas instalacji, wybrane przez nas pakiety językowe zostaną pobrane. Pakiety językowe poniższych języków nie wymagają połączenia z internetem, bo są już zawarte w obrazie ISO:
- Angielski
- Niemiecki
- Hiszpański
- Francuski
- Rosyjski
- Portugalski
- Niderlandzki
- Włoski
Po zakończonej instalacji systemu, system pozbędzie się wszystkich pakietów językowych, oprócz, tego wybranego przez nas oraz angielskiego.
Domyślny serwer dźwięku zmieniono na PipeWire, motywy graficzne zostały zaktualizowane do GTK 4. Program Pix otrzymał wsparcie dla formatu JXL. Całe oprogramowanie wykorzystujące bibliotekę libsoup2 przeszło migrację do libsoup3. Poprawiono wsparcie dla ekranów HiDPI w sekwencji bootowania.
Mozilla Thunderbird wciąż jest dostępny w systemie Linux Mint 22 Wilma jako natywny pakiet DEB. Po decyzji Ubuntu o przeniesieniu go do wersji Snap, teraz społeczność Linux Mint odpowiada za jego pakowanie. Thunderbird preinstalowany jest w wersji 128, podobnie sprawa wygląda z przeglądarką, jest to Mozilla Firefox 128. Mamy również pakiet biurowy LibreOffice 24.2.4.2.
Wraz ze środowiskiem GNOME 46, biblioteki libgoa/libgoa-backend w najnowszej wersji 3.50 zostały przeniesione do GTK 4 i nie mogły być już używane przez aplikacje GTK 3. Oznacza to, że wsparcie dla kont online musiało zniknąć ze środowisk Cinnamon, Budgie i Unity. Projekt XApp wdrożył jednak samodzielną aplikację o nazwie GNOME Online Accounts GTK. Dzięki temu funkcja mogła powrócić do tych trzech środowisk graficznych, a ponadto możliwe jest teraz używanie jej w środowiskach MATE i Xfce.
W Ubuntu 24.04 wiele aplikacji GNOME zostało przeniesionych do libAdwaita, w wyniku czego przestało wspierać motyw systemowy. Ponieważ społeczność systemu Linux Mint uważa wybór motywu za kluczowy element środowisk dostarczanych przez Linux Mint (Cinnamon, MATE i Xfce), uznano, że aplikacje muszą obsługiwać motyw systemowy. W efekcie czego wiele aplikacji zostało przywróconych do starszych wersji opartych o GTK 3: Celluloid, GNOME Calculator, Simple Scan, Baobab, System Monitor, GNOME Calendar, File Roller oraz Zenity, z kolei GNOME Font Viewer usunięto z systemu całkowicie.
Zmianą uległ Menedżer oprogramowania, który wczytuje się szybciej. Aplikacja cechuje się teraz poprawioną wielowątkowością i nową stroną preferencji. Aplikacja nie będzie już domyślnie listowała niezweryfikowanych Flatpaków. Z kolei przy tych zweryfikowanych będzie widniała nazwa ich maintainera. Jeżeli włączymy listowanie niezweryfikowanych Flatpaków, te będą odpowiednio oznaczone.
Po zakończeniu wsparcia klienta Hexchat, społeczność Linux Mint przeniosła się na sieć czatową Matrix. Matrix oferuje taką samą otwartość jak IRC, ale zapewnia nowocześniejsze wrażenia. Podobnie jak Slack i Discord, umożliwia prowadzenie trwałych dyskusji oraz obsługuje standardowe funkcje czatowe i pliki multimedialne. W systemie Linux Mint 22 Wilma zawarto preinstalowaną aplikację internetową o nazwie Matrix, która na starcie wyświetli informacje z instrukcjami, które pomogą nam rozpocząć korzystanie z niej.
Akcje dostępne w menu kontekstowym menedżera plików Nemo mogą być teraz edytowane w nowym edytorze układu. Możemy dodać separatory i podkategorie. Mamy możliwość dowolnego zmieniania etykiet i ikon, aby dostosować działania do własnych upodobań w menu kontekstowym.
Nowa wersja Minta otrzymała kolekcję nowych teł dla naszych pulpitów autorstwa Ashisha Kumara Senapatiego, Josepha Corla, Jigara Panchala, Karstena Winegearta, Meiying Ng, Milada Fakuriana, Mohameda Nohassi, Marka Piwnickiego, Pierre’a Blaché, Simona Lee i Zoltana Tasi.
To jednak nie wszystkie ze zmian, tych jest znacznie więcej, a ja postanowiłem wymienić te najważniejsze. Linux Mint 22 Wilma będzie wspierany aktualizacjami do 2029 roku, w międzyczasie będziemy mogli oczywiście swobodnie dokonywać aktualizacji do nowszych wydań systemu. System Linux Mint 22 w środowisku graficznym Cinnamon, Xfce bądź MATE możemy pobrać z oficjalnej strony projektu.
Źródło: Linux Mint
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!