Linuxowy Terminal w Chrome OS ze sporymi zmianami!

Linuxowy Terminal w Chrome OS ze sporymi zmianami!

Jak dobrze wiemy, w Chrome OS możemy uruchomić maszynę Linuxa, dzięki której mamy dostęp do wielu tysięcy przeróżnych aplikacji. Za furtkę do tych programów robi Terminal, czyli podstawowy element każdego systemu operacyjnego, nie tylko Linuxa. Jak się okazuję, w Chrome OS 82 linuxowa konsola może dostać całkiem sporą aktualizację.

Linuxowy Terminal na chromebookach wygląda dosyć standardowo. Zaraz po uruchomieniu widzimy okno z czarnym tłem i białymi napisami. O dziwo konsola ta jest dosyć oporna na jakiekolwiek modyfikacje – nie pozwala ani na pomniejszenie czcionki, ani na zmianę kolorystyki. Dla typowego użytkownika korzystającego z konsoli raz na jakiś czas nie jest to żadne ograniczenie, jednak dla tzw. power-userów może to być pewna przeszkoda. Na szczęście Google chce to zmienić.

Linuxowy Terminal w Chrome OS ze sporymi zmianami!
Dwa okna Terminala w Chrome OS

Nowy Terminal w Chrome OS pozwoli na spore modyfikacje

Google chce zrobić z konsoli coś przyjemnego i niezbyt strasznego. W kanale dev Chrome OS możemy zauważyć pewne zmiany. Przede wszystkim w jednej instancji Terminala będziemy mogli mieć kilka kart z liniami poleceń – to znacznie ułatwi nam posegregowanie uruchomionych okien, a także będziemy mogli się między nimi szybciej przełączać. Ponadto, użytkownik będzie mógł zmienić kolor tła, kolor czcionki, a nawet samą czcionkę (polecam JetBrains Mono Regular – została dostosowana do środowisk programistycznych, ale świetnie sprawdza się również w konsoli). Ogólnie można odnieść wrażenie, że Terminal będzie zgodny z wytycznymi Material Design.

Co ważne, modyfikacje nie dotyczą tylko samego wyglądu. Użytkownik będzie mógł zmienić również zachowanie myszy i klawiatury – skrót klawiszowy Ctrl+T będzie otwierał nową kartę konsoli, a Ctrl+V będzie wklejał tekst (do tej pory był to skrót Ctrl+Shift+V). Ponadto, będzie można wyłączyć wsparcie dla HiDPI, co ma pozytywnie odbić się na wydajności chromebooków z ekranami o małych rozdzielczościach.

Polecamy przeczytać: Acer Chromebook 714, czyli Chrome OS w wersji premium [RECENZJA]

Póki co, zmiany są dostępne w kanale deweloperskim w Chrome OS 82. Jest to jednak kwestia czasu, kiedy nowości te zawitają również w kanale Stable. Według naszego źródła, będzie to jeszcze na początku maja.

Korzystacie z Chrome OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!