MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

Jak wiemy, w świecie Linuxa istnieją setki różnych systemów operacyjnych, a więc jak łatwo się domyślić – część z nich pochodzi Polski. Możemy dumnie stwierdzić, że polskie dystrybucje Linuxa są naprawdę dobre i cieszą się one pozytywną opinią. Dzisiaj przyjrzymy się jednej z nich, która już niedługo doczeka się wersji stabilnej. Poznajcie MaBoX Linux!

MaBoX Linux, czyli polska dystrybucja Linuxa oparta o Manjaro

Zaledwie kilka dni temu MaBoX Linux ten został wydany w wersji 20.02 RC (Release Candidate), a więc to oznacza, że w ciągu najbliższych dni (bądź tygodni) doczekamy się odsłony stabilnej. Ale czym charakteryzuje się MaBoX Linux? Zacznijmy od początku.

MaBoX Linux bazuje na Manjaro Linux (które z kolei bazuje na Arch Linux) i został stworzony właśnie przez fanów tejże dystrybucji. To jednak nie oznacza, że MaBoX to kopia Manjaro. Po pierwsze, polski system wykorzystuje środowisko OpenBox charakteryzujące się lekkością, przejrzystością oraz łatwością konfiguracji. Po drugie, deweloperzy pozbyli się sporej wady Manjaro, czyli zbyt dużej liczby aplikacji początkowych. MaBoX oferuje tylko te najbardziej niezbędne, gdzie zdecydowano się na programy niezwykle lekkie i wygodne w używaniu. Po trzecie, polski pingwinek jest naprawdę świetnie dopracowany. Taki zestaw cech sprawia, że system ten będzie działał dobrze nawet na niezbyt wydajnym komputerze. Znajdziemy tutaj również pewne smaczki specjalnie dla Polaków, chociażby skrót do uruchomienia telewizji TVP Polonia.

MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

Choć MaBoX Linux nie jest preferowany dla osób początkujących (wszak to dystrybucja typu Rolling Release), tak zawiera ona wiele przyjaznych dla nowego użytkownika narzędzi. Autorzy stworzyli własny ekran powitalny, który w wygodny i łatwy sposób pozwala na zapoznanie się z systemem. Dokładnie to samo można powiedzieć o innych ekranach, gdzie sterowanie całym OS-em sprowadza się do kilku prostych kliknięć.

Przyznam szczerze, że bardzo chętnie korzystałbym z MaBoX Linux na swoim komputerze. To co mi się szczególnie podoba to zestaw niezwykle lekkich aplikacji oraz proste środowisko graficzne bez zbędnych animacji i ulepszaczy. Mało tego, można nim bardzo wygodnie sterować za pomocą klawiatury (tutaj też spory ukłon dla twórców, bowiem bardzo ładnie opisali wszelkie skróty klawiszowe, dzięki czemu nauczenie się ich to kwestia kilku dni normalnej pracy). Jedyne co mnie odstrasza to Rolling Release, jednak z tym również można się pogodzić.

MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

MaBoX Linux 20.02 RC jest gotowy do pobrania i można go instalować nie tylko na komputerach, ale również maszynach wirtualnych. Natomiast w ciągu kilku następnych dni powinna wyjść wersja stabilna preferowana do użytku codziennego. System jest dostępny w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Oczywiście MaBoX Linux jest darmowy.

Co myślicie o MaBoX Linux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!