Motyla noga, zapomniałem kluczyków do auta… Ahh, no tak, od czego mam iPhone’a!

MacBook Apple logo

Wyobraźcie sobie sytuację, wybiegacie szybko z domu do auta, bardzo Wam się spieszy, jesteście spóźnieni do pracy. Sięgacie ręką do kieszeni po kluczyki… Nie ma ich, zostały w domu. Musicie tracić czas na to, żeby się po nie wrócić, przez co Wasz szef raczej nie będzie szczęśliwszy. Apple w najnowszej wersji iOS 13.4 dla deweloperów znaleziono bardzo ciekawą funkcję, która może temu zaradzić.

Telefon jako kluczyk do auta? Tak, to możliwe!

W tym tygodniu ukazała się deweloperska wersja systemu od Apple, iOS 13.4. Odkryto tam bardzo ciekawą funkcję, CarKey. Sama nazwa tego chyba mówi jasno, czego dotyczyć ma ona. Ma ona umożliwić otwieranie, zamykanie i uruchamianie auta kompatybilnego z NFC. CarKey ma być dostępne zarówno na smartfonach Apple, jak i na urządzeniach Apple Watch. Parowanie z autem ma odbywać się za pomocą aplikacji Wallet oraz producenta auta na smartfonie. Trzeba będzie za pierwszym razem umieścić iPhone’a na czytniku NFC w aucie, a wtedy CarKey zostanie dodany do aplikacji Wallet.

CarKey

Warto przeczytać: Apple może pracować nad składanym iPhonem

Samo używanie tego nie będzie wymagało FaceID, tak jak w przypadku szybkiego płacenia zbliżeniowego. Warto jednak wspomnieć też o jeszcze jednej możliwości CarKey, mianowicie udostępnianiu wirtualnego kluczyka. Siedzicie na kanapie wygodnie, a Wasz partner bądź dziecko prosi Was o kluczyki do auta? Nie musicie wstawać, do tego wystarczyć ma parę kliknięć. Wtedy to również na ich smartfonach Apple ukaże się ten wirtualny kluczyk do auta. Mi osobiście taka funkcja się bardzo podoba, choć niesie też za sobą pewne ryzyko. Dopóki jednak nie dowiemy się większej ilości szczegółów na ten temat oraz nie poznamy zasady działania tego w praktyce, ciężko jest to ocenić. Będziemy na bieżąco śledzić ten temat i poinformujemy Was w momencie, gdy dowiemy się czegoś więcej!

Co sądzicie o takiej funkcji? Uważacie CarKey za przydatną funkcję? Ja osobiście, choć raczej nigdy z tego nie skorzystam (wierny fan Androida, no chyba że i Google coś zrobi w tym temacie), to bardzo czekam na wprowadzenie tego w życie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!