Nokia 5.1 – sprawdziliśmy budżetowca Finów

Nokia 5.1 obrazek wyróżniający wyróżniający
Nokia 5.1

Bardzo chciałem sprawdzić jak działają te słynne Nokie od HMD Global. Marka, pomimo swojego kryzysu związanego z Microsoftem, zdołała po części odbudować swoją pozycję, głównie sprzedając średniaki. Ja przez półtora tygodnia miałem okazję wyrobić sobie zdanie na temat Nokii 5.1. Jak wypadła w testach? Zapraszam na recenzję!

Specyfikacja Nokia 5.1

  • Wymiary: 151,1 x 70,73 x 8,27 mm
  • Wyświetlacz: IPS LCD, 5.5 cala o proporcjach 18:9, rozdzielczość FullHD, 439 PPI, Szkło Corning Gorilla Glass 3
  • Procesor: MediaTek 6755S (Helio P18) osiem rdzeni Cortex A53 z taktowaniem 2,0 GHz
  • RAM: 2 GB (jest też wersja 3 GB)
  • Pamięć wewnętrzna: 16 GB, możliwość dołożenia karty microSD (jest też wersja 32GB)
  • Aparat główny:16 Mpx PDAF z lampą błyskową LED
  • Aparat przedni: 8 Mpx FF
  • Bateria: 2970 mAh
  • Oprogramowanie: Android Oreo
  • Łączność: WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS/AGPS+GLONASS, microUSB 2.0
  • Dodatkowe: jack 3,5 mm, czytnik linii papilarnych, NFC
  • Cena: 749 – 929 zł

Opakowanie i zestaw

Pudełko Nokii zdecydowanie nawiązuje do tradycji marki i sloganu “Connecting People“. Na przodzie widzimy nazwę modelu, informację o systemie oraz duże logo, ale tak naprawdę liczy się obrazek w tle, czyli złączone dłonie. Niech Was nie zmyli (tak jak mnie) kolor obudowy przedstawionej na opakowaniu. Wygląda na to, że jest ono uniwersalne, a w środku może się znaleźć telefon o innym kolorze. Z tyłu znalazła się grafika przedstawiająca urządzenie i bardzo ogólna specyfikacja.

W środku zestaw jest prosto, ale schludnie ułożony. Znajdziemy telefon zawinięty w folię, instrukcję, ładowarkę oraz kluczyk na tacki kart i słuchawki douszne. Miło, że producent je dorzucił, ale może lepiej, gdyby bonusem było etui?

Nokia 5.1 zestaw

Wykonanie i wygląd

Ten telefon jest po prostu odświeżoną wersją Nokii 5, jak wskazuje jego nazwa. Z przodu producent postanowił zredukować ramki nad i pod ekranem, oraz rozciągnąć wyświetlacz do proporcji 18:9 i zaokrąglić rogi. Mimo to stosunek ekranu do przedniego panelu jest wciąż mały i z pewnością Nokii 5.1 nie można nazwać bezramkowcem. Wyświetlacz pokryto szkłem Corning Gorilla Glass 3. U góry znajduje się głośnik, oczko aparatu i logo producenta w rogu.

Nokia 5.1

Jeśli chodzi o tył, tutaj również poczyniono drobne zmiany wizualne względem poprzednika. U góry znajduje się aparat z dwutonową diodą doświetlającą, zamknięty w ramce o metalowym obrysie, a powyżej niego mała dziurka prawdopodobnie na mikrofon. Nieco niżej ulokowano czytnik linii papilarnych. Na środku znalazło się wygrawerowane logo NOKIA, które błyszczy inaczej w zależności od kąta, pod którym spoglądamy. Na samym dole znalazła się informacja o Androidzie One, miejscu zaprojektowania i kraju produkcji.

Nokia 5.1

Na lewym boku znajdziemy dwie tacki – jedna jest na karty SIM, a druga na microSD. Na górze umieszczono złącze słuchawkowe, a na dole maskownicę głośnika, mikrofonu oraz port micro USB. Przyciski głośności i blokady są po prawej stronie, podoba mi się, że również dostały akcent w postaci srebrnego obramowania. Brzegi telefonu są przyjemnie zaoblone, a na górze i dole znajdują się nieco jaśniejsze paski antenowe.

Telefon Nokii jest ładny, ale nie zachwyca. Widać, że producent stara się trzymać swojego charakterystycznego stylu, ale niektóre z poczynionych zmian upodobniły ją do innych modeli na rynku. Wydaje mi się, że przede wszystkim Finowie starają się kreować swoje smartfony na solidne i szczerze mówiąc taka właśnie wydaje mi się być Nokia 5.1. Sądzę, że warto jest zainteresować się miedzianym kolorem, który wygląda zdecydowanie ciekawiej.

Ekran

Nokia 5.1

Ekran Nokii zrobił na mnie negatywne wrażenie z jednego powodu – jasność minimalna jest zdecydowanie za wysoka i korzystanie w ciemności jest nieprzyjemne. Poza tym wyświetlacz nie sprawiał większych problemów, oferuje wysoką rozdzielczość i jasność maksymalną, a kolory też są w porządku. Można go spokojnie obsługiwać jedną dłonią.

Działanie Nokia 5.1

Nokia 5.1

W tym aspekcie muszę skrytykować Nokię, ponieważ w tym budżecie oczekiwałem nieco lepszego działania. Ten telefon najzwyczajniej zacina się i klatkuje przy wykonywaniu czynności takich jak szybkie przełączanie się pomiędzy aplikacjami lub uruchamianie bardziej rozbudowanych programów. Zdecydowanie odradzam instalowanie na nim najpopularniejszych “pożeraczy zasobów” takich jak Facebook, Messenger i Snapchat. To połączenie jest wręcz zabójcze dla tego urządzenia. Przykładowo: chciałem wysłać komuś Snapa, po zrobieniu zdjęcia dostałem wiadomość na Messengerze (chciał się pokazać dymek) i wtedy telefon złapał ogromnego laga. Uwierzcie mi, jestem przyzwyczajony do używania telefonów z niskiej-średniej półki, ale wydaje mi się, że Nokia jest jednak za słabo zoptymalizowana lub po prostu zestaw 2 GB RAM-u i 16 GB pamięci wewnętrznej to za mało dla osoby, która używa telefonu do czegoś więcej niż odebranie SMS-a lub zadzwonienie. W przypadku, gdy zastąpimy najpopularniejsze społecznościowe aplikacje ich odpowiednikami “Lite”, korzystanie staje się zupełnie znośne.

Nokia 5.1

Jeśli chodzi o system, to nie mamy tutaj nic nadzwyczajnego – dla mnie czysty Android jest po prostu nudny. Nie zauważyłem, żeby Nokia dokonała jakichś większych modyfikacji. Pozytywną stroną jest nadzieja na długi cykl aktualizacji, Nokia 5.1 powinna dostać uaktualnienie do Androida Pie, który najprawdopodobniej wprowadzi powiew świeżości.

Napotkałem też spore problemy przy połączeniu z komputerem, nie jestem pewien, czy na 100% jest to wina telefonu, czy może Windowsa, ale wszystko na to wskazuje (wcześniej do komputera podłączyłem inny telefon i zadziałał normalnie). Po podłączeniu kablem i wybraniu opcji transferu plików lub zdjęć z początku nie chciały się one załadować, dopiero po kilkunastu minutach męczarni bezproblemowo przeniosłem multimedia na komputer.

Doceniam też to, iż Nokia wykorzystała stare dźwięki systemowe i dzwonek jest ten sam, który mieliście szansę usłyszeć w pierwszych Nokiach.

Benchmarki i gry na Nokii 5.1

Podczas użytkowania zauważyłem, że telefon się grzeje. Może nie masakrycznie, ale lubi być ciepły, szczególnie przy wykonywaniu dłuższych operacji, np. oglądaniu filmów lub graniu. Nie uda Wam się też pograć na najwyższych ustawieniach, PUBG Mobile zaleca niskie, ja również, ponieważ nawet przy takich gra nie jest zupełnie płynna.

Nokia 5.1Niestety nie udało mi się wykonać popularnego testu Antutu, smartfon go nie przechodzi. Podobnie w 3DMark osiągnięty wynik wygląda podejrzanie – prawdopodobnie brakuje biblioteki graficznej Vulkan.

 

Bateria

Bateria w Nokii 5.1 nie imponuje swoją wielkością, dostajemy tutaj nieco mniej niż 3000 mAh. Takie ogniwo wystarczało mniej więcej na jeden dzień działania. Osiągany SoT waha się od 3,5 do 5,5 godzin jak widzicie na poniższych screenach. Wszystko zależy od tego jak użytkowaliśmy telefon, a myślę, że po odinstalowaniu zasobożernych aplikacji Facebooka i Snapchata (co jest wręcz wskazane) urósłby on jeszcze trochę.

W zestawie jest zwykła ładowarka z przewodem microUSB, więc nie uświadczymy tutaj szybkiego ładowania.

Aparat

Nokia 5.1

Nokia posiada pojedynczy aparat – trzeba przyznać, że jest to już w dzisiejszych czasach wręcz niemodne. Ale nie o modę chodzi tylko o jakość zdjęć. Oglądając je z daleka wyglądają dobrze, ale kiedy przyjrzymy się bliżej, to zobaczymy, że na pewno nie są z górnej półki. Trzeba dodać, że przy gorszym oświetleniu aparat dość długo łapał autofocusa. Przy fotografowaniu zdecydowanie pomaga tryb HDR.

Należy jednak pamiętać, że nie jest on automatyczny, ale szybko uruchomimy go z poziomu aplikacji aparat. Oprócz niego nie mamy za wiele do wyboru. Sama aplikacja jest prosta, posiada jeszcze tryb ręczny, w którym nie ustawimy zbyt wiele oraz tryb panoramy. Są też do wyboru różne warianty znaku wodnego. Jeśli chodzi o kamerkę do selfie, ta również nie oferuje nic specjalnego, zdjęcia są takie jakich można było się spodziewać po telefonie za 600-800 złotych.

Myślę, że dość dobrze wypadło wideo z Nokii, które obejrzycie poniżej. Jeśli chodzi o wybór opcji w aplikacji to nie ma dostępu do rozdzielczości wyższej niż FullHD ani jakiejkolwiek stabilizacji obrazu. Należy zaznaczyć, że fiński smartfon zapisuje plik wynikowy w formacie 3gp.

Więcej fotek zrobionych Nokią 5.1 zobaczycie na naszym Dysku Google.

Zamów Nokia 5.1 w sklepie x-kom

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!