Spis treści
W ostatnim miałem okazję korzystać z większości zaprezentowanych niedawno smartfonów Xiaomi. Jednym z nich był Redmi Note 8T, który ładnie wygląda, oferuje bardzo przyzwoitą specyfikację techniczną, a do tego nie kosztuje zbyt wiele. Mam wrażenie, że średniaki z roku na rok stają się coraz to ciekawsze. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że średniaki są znacznie bardziej ekscytujące od flagowców. W niniejszej recenzji dowiecie się, jak Redmi Note 8T poradził sobie w codziennym użytkowaniu. Co warto jeszcze wiedzieć o tym modelu i czy warto go kupić?
Specyfikacja Redmi Note 8T
Wyświetlacz: 6.3 cala, IPS o rozdzielczości Full HD+ i proporcjach 19,5:9;
SoC: Qualcomm Snapdragon 665 (4x Kryo, 2.0 GHz + 4x Kryo, 1.7 GHz);
Grafika: Adreno 610;
RAM: 3 GB, 4 GB lub 6 GB;
Pamięć wewnętrzna: 32 GB, 64 GB lub 128 GB(z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD);
Aparat główny: 48 Mpx (f/1.79, szerokokątny) + 8 Mpx (f/2.2, ultraszerokokątny) + 2 Mpx (f/2.4, makro) + 2 Mpx (f/2.4, głębia ostrości);
Aparat przedni: 13 Mpx (f/2.0);
Akumulator: 4000 mAh wraz z obsługą szybkiego ładowania o mocy 18 W;
Oprogramowanie: Android 9.0 Pie z autorską nakładką MIUI 11;
Łączność: Wi‑Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz), Bluetooth 5.0, NFC, GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, USB typu C 2.0;
Wymiary i waga: 158,3×75,3×8,35 mm, 190 g;
Dodatkowe: czytnik linii papilarnych, dioda podczerwieni, Dual SIM;
Cena w momencie publikacji: 3/32GB (699 zł), 4/64GB (799 zł), 4/128GB (899 zł) w x-kom.pl
Wygląd i jakość wykonania
Testowany dzisiaj smartfon Xiaomi swoim wyglądem raczej nie zaskakuje i nie wyróżnia się zbyt mocno na tle konkurencji, ale przyznam szczerze, że uważam to za jego zaletę. Bardzo cieszę się, że miałem okazję testować szarą wersję kolorystyczną, gdyż przyznam szczerze, że znudziły mi się kolorowe obudowy smartfonach. Jasne, wyglądają fajnie i nietuzinkowo, ale od czasu do czasu fajnie zobaczyć coś w bardziej „standardowym” kolorze. Sama obudowa została wykonana z dwóch tafli szkła Gorilla Glass 5, które połączone są z ramką wykonaną z tworzywa sztucznego. Muszę wspomnieć, że obudowa Redmi Note 8T jest bardzo śliska, przez co smartfon kilkakrotnie „uciekał” z mojego biurka, które teoretycznie jest proste. Na plus zaliczyć fakt, że szara wersja kolorystyczna nie palcuje się zbyt mocno, dzięki czemu smartfon cały czas wygląda dobrze. Zaletą jest również odporność na zarysowania.
Obudowa posiada nieco zaoblone krawędzie, dzięki którym urządzenie nieco lepiej leży w dłoni. W tym miejscu warto dodać, że sam smartfon jest stosunkowo duży, przez co może nie przypaść on do gustu osobom o mniejszych dłoniach. Warto odnotować fakt, że dość mocno ponad obudowę wystają obiektywy aparatu głównego, co jest „cechą” ostatnio prezentowanych smartfonów Xiaomi. Problem można na szczęście rozwiązać poprzez założenie etui, które producent dodatkowo dorzuca do zestawu. Redmi Note 8T posiada małe wycięcie w kształcie kropli wody, które wygląda ładnie i nie zajmuje zbyt dużo miejsca.
Jakość wykonania testowanego modelu stoi na bardzo wysokim poziomie – nic tu nie trzeszczy, a przyciski są odpowiednio osadzone w obudowie i prawidłowo wyczuwalne pod palcami, a w dodatku nie chyboczą się na boki. Układ poszczególnych elementów, portów i złączy nie zaskakuje i jest raczej standardowy. Na prawej krawędzi umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz włącznik – mają one przyjemny skok i znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie. Szkoda, że przycisk power nie ma innej faktury, która sprawiłaby, że będzie on bez problemu wyczuwalny pod palcami nawet po ciemku. Na lewym boku ulokowano z kolei slot na karty nanoSIM i microSD. Dolna krawędź została zagospodarowana przez port USB typu C, głośnik multimedialny oraz mikrofon. Na przeciwległej krawędzi znajduje się natomiast drugi mikrofon oraz port podczerwieni, który umożliwia sterowanie innymi urządzeniami.
Wyświetlacz
Redmi Note 8T został wyposażony w 6,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD+ i proporcjach 19,5:9. Wspomniana rozdzielczość jest zdecydowanie wystarczająca – podczas codziennego użytkowania czytelność czcionek jest zdecydowanie wystarczająca, a ogólny komfort korzystania również stoi na bardzo wysokim poziomie. Jak już wspomniałem, smartfon posiada notcha, którego dodatkowo można ukryć znajdując w ustawieniach odpowiednią funkcję. warto zaznaczyć, że smartfon posiada matrycę wykonaną w technologii IPS. Nie uważam jednak tego za wadę, gdyż w tej półce cenowej bardzo trudno znaleźć smartfona z ekranem AMOLED. Wyświetlane kolory charakteryzują się dobrym nasyceniem i przyjemnym dla oka odwzorowaniem.
Sam ekran został dodatkowo przykryty szkłem Gorilla Glass 5. Wyświetlacz pokazał się z dobrej strony – zarówno pod względem kątów widzenia, jak i jasności – w pełnym słońcu nie miałem najmniejszego problemu z dostrzeżeniem treści wyświetlanych na ekranie, natomiast nocą nie odczuwałem żadnego dyskomfortu podczas korzystania z urządzenia. Na wyposażeniu nie zabrakło również czujnika światła, który w czasie testów nie sprawiał problemów i działał tak jak powinien. Dodatkowo w ustawieniach możemy włączyć tryb czytania, który w teorii zmniejsza emisję światła niebieskiego. Ponadto możemy jeszcze regulować temperaturę kolorów, kontrast oraz zmienić wielkość czcionki.
Aparat
Raczej nikogo nie powinno dziwić to, że Redmi Note 8T posiada na tylnym panelu cztery aparaty, gdyż taka ilość jest bardzo często spotykana nawet w tańszych modelach. Do naszej dyspozycji oddany jest obiektyw główny 48 Mpx (f/1.79) + obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpx (f/2.2) + obiektyw macro 2 Mpx (f/2.4) + obiektyw do głębi ostrości 2 Mpx (f/2.4). Do obsługi aparatu producent opracował oczywiście swoją aplikację, która jest przejrzysta, bardzo prosta w obsłudze i oferuje także pełen wachlarz opcji.
Do naszej dyspozycji producent oddaje także następujące tryby: automatyczny, panorama, upiększanie, wideo, krótkie wideo, slow-motion, 48M, portretowy, nocny oraz panorama. Niewątpliwie cieszy obecność trybu profesjonalnego, w którym możemy dostosowywać parametry, takie jak: balans bieli, ostrość, ekspozycja oraz ISO. Producent dorzuca także tryb AI, czyli sztuczną inteligencję, którą możemy samoczynnie wyłączyć w górnej części głównego widoku.
Jeśli chodzi o jakość zdjęć, to Redmi Note 8T na tym polu wypada dobrze – fotografie wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych cechują się naturalnym odwzorowaniem kolorów, zadowalającą szczegółowością oraz odpowiednią ostrością. Na plus warto zaliczyć także pracę autofocusa oraz balans bieli, który w każdym przypadku dobierany jest poprawnie. Zdjęcia nocne wypadają już gorzej, ale w tej półce cenowej nie można oczekiwać zbyt wiele pod tym względem. Fotografie cechują się niezłym odwzorowaniem kolorów, natomiast szczegółowość oraz ostrość pozostawia wiele do życzenia. Na plus należy zaliczyć obecność trybu nocnego, który oferuje dłuższy czas naświetlania.
Zdjęcia szerokokątne również wypadają przyzwoicie, choć w porównaniu do zdjęć z głównego obiektywu widać różnicę w nasyceniu oraz balansie bieli. Dodatkowy obiektyw umożliwia wykonywanie fotografii z głębią ostrości – efekt bokeh jest dobrze widoczny na zdjęciach, a sama funkcja ładnie „odcina” pierwszy plan od drugiego. Obiektyw makro, jak sama nazwa wskazuje, pozwala wykonywać zdjęcia z bardzo bliskiej odległości. W praktyce obiektyw potrzebuje od groma światła, bo w innym przypadku zdjęcia mają bardzo słabą jakość. Kamerka przednia pozwala na wykonywanie fotografii cechujących się bardzo dobrą ostrością, przyzwoitym odwzorowaniem kolorów, a także niezłą szczegółowością.
Wideo możemy nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Jest też możliwość nagrywania w rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Ogólna jakość nagrań jest zadowalająca – są one płynne, cechują się prawidłowym odwzorowaniem kolorów, a także płynną zmianą ekspozycji. Pozytywnie wypada też działanie autofokusa.
Akumulator
Pod tym względem można oczekiwać od Redmi Note 8T naprawdę przyzwoitych czasów pracy, gdyż posiada on akumulator o pojemności 4000 mAh oraz niezbyt energochłonny procesor. Podczas typowego, codziennego bardziej wymagającego użytkowaniu energii wystarcza na jeden dzień pracy. Smartfon w tym czasie pozwala uzyskać ok. 4-5 godzin na włączonym ekranie, co w praktyce jest wynikiem bardzo dobrym i w zupełności zadowalającym. Przy umiarkowanym korzystaniu energii wystarcza na półtorej, a nawet dwa dni pracy – wtedy udało mi się uzyskać około 6 godzin na włączonym ekranie. Warto mieć jednak na uwadze, że czas pracy zależy w głównej mierze od jasności wyświetlacza, uruchomionych modułów łączności, a także aplikacji, z których aktualnie korzystamy. Redmi Note 8T obsługuje szybkie ładowanie o mocy 18 W, dzięki czemu pełne naładowanie urządzenia do 100% trwa około 1,5 godziny.
Oprogramowanie
Redmi Note 8T pracuje pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie z nakładką MIUI 11. Sama nakładka nie zmieniła się zbyt mocno w porównaniu do MIUI 10, a warstwa wizualna raczej nie zaskakuje – w całym interfejsie widoczne jest sporo krągłości, a także przezroczystości. Moim zdaniem całość wygląda po prostu dobrze i nowocześnie. W przypadku MIUI 11 dostępne są bardzo popularne gesty pełnoekranowe. Sama nakładka została wzbogacona jeszcze o sporo ciekawych funkcji i rozwiązań.
Wydajność i benchmarki
Qualcomm Snapdragon 665, 4 GB pamięci RAM oraz Android 9.0 Pie – to zestaw, który spisuje się bardzo dobrze podczas codziennego użytkowania. Osobiście nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń do działania i szybkości Redmi Note 8T. Aplikacje uruchamiają się w przyzwoitym czasie i stosunkowo długo pozostają w pamięci podręcznej, nic się nie przycina i nie sprawia problemów. Sam smartfon działa po prostu stabilnie i komfortowo, może nie jakoś błyskawicznie, bo to nie smartfon z flagowym procesorem, ale jak na tę półkę cenową jest naprawdę dobrze.
Zastosowany układ graficzny radzi sobie dobrze nawet z bardziej wymagającymi tytułami dostępnymi w Google Play. Co ważne, nie zauważyłem żeby smartfon mocno się grzał – jedynie podczas dłuższej rozgrywki lub wykonywania bardziej wymagających czynności urządzenie staje się cieplejsze. Jeśli interesują Was wyniki uzyskane przez Xiaomi Mi 9 SE w najpopularniejszych benchmarkach, to zapraszam do przejrzenia galerii znajdującej się poniżej:
Podsumowanie
Redmi Note 8T to bardzo przyzwoity smartfon, który posiada kilka mniejszych wad. Wynikają one jednak z tego, że mamy do czynienia z urządzeniem ze średniej półki cenowej. Z jednej strony Note 8T wygląda bardzo ładnie, jest świetnie wykonany, oferuje bardzo dobre czasy pracy na baterii, szybki czytnik linii papilarnych i pozwala wykonać przyjemne dla oka zdjęcia w dzień. Nie można również zapomnieć o obecności NFC, 3.5 mm złącza słuchawkowego oraz Dual SIM. Z drugiej jednak strony zdjęcia po zmroku pozostawiają wiele do życzenia, a jakość dźwięku wydobywająca się z głośnika multimedialnego mogłaby być nieco lepsza. Osobiście brakuje mi również diody powiadomień.
Należy mieć jednak na uwadze, że tych wad nie jest zbyt dużo i dla większości mniej wymagających użytkowników, do których ten model jest przede wszystkim skierowany, nie będą one w żaden sposób przeszkadzały.
A co Wy sądzicie o Redmi Note 8T? Dajcie znać w komentarzach!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!