W dobie ogromnej popularności serwisów streamingowych lubię sobie czasem posłuchać radia. Wszak często można poznać jakąś nową ulubioną piosenkę, posłuchać suchych żartów prowadzących oraz być na bieżąco z lokalnymi wiadomościami miasta oddalonego o ponad 100 kilometrów. Słuchanie radia jest również możliwe z poziomu komputera. Można robić to na wiele sposobów, jednak według mnie tym najlepszym jest zainstalowanie specjalnej aplikacji. Poznajcie Shortwave!
Shortwave – czyli otwartoźródłowy odbiornik radia
Shortwave to dedykowana aplikacja do słuchania muzyki. Pozwala nam nie tylko importować stacje radiowe z różnych miejsc, ale również oferuje wyszukiwarkę po brzegi wypełnioną rożnymi propozycjami. Jednak aplikację tę, wyróżnia o wiele więcej zalet.
Warto przeczytać: Jak zainstalować klient Todoist na Linuxie [PORADNIK]
Shortwave oferuje bardzo minimalistyczny i ładny design oraz pozwala tworzyć listę ulubionych stacji radiowych, również dzięki wcześniej wspomnianej wyszukiwarce. Oczywiście w programie nie zabrakło systemu rozpoznawania danego utworu. Ponadto, aplikacja współpracuje z Google Chromecast, więc jeśli chcemy muzykę puszczać z np. telewizora to możemy to zrobić za pomocą kilku prostych kliknięć. No i nie można zapomnieć o integracji ze środowiskiem graficznymi GNOME.
Jak zainstalować Shortwave?
Shortwave to aplikacja przeznaczona na urządzenia z systemem Linux. Póki co jest ona dystrybuowana tylko i wyłącznie w formie paczki Flatpak. Oczywiście nie jest to minusem, bowiem z Flatpakami współpracuje większość dystrybucji Linuxa.
Aby zainstalować Shortwave należy wpisać poniższe komendy:
sudo apt install flatpak
flatpak install flathub de.haeckerfelix.Shortwave
Po pomyślnym zainstalowaniu powinniśmy mieć dostęp do programu z poziomu szuflady z aplikacjami. Jeśli jednak nie znajdziemy tam stosownej ikony, to aplikację możemy włączyć poniższą komendą:
flatpak run de.haeckerfelix.Shortwave
Słuchacie radia? Dajcie znać w komentarzu!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!