Telegram jest niezwykle nowoczesnym komunikatorem internetowym, z którego wygodnie można korzystać na smartfonie, tablecie oraz na komputerze osobistym, a także w przeglądarce internetowej. Niestety, deweloperzy nie zamierzają dłużej wspierać pewnej grupy urządzeń.
Telegram od ponad dwóch lat jest moim głównym komunikatorem internetowym. Już na długie miesiące przed jego zainstalowaniem słyszałem o nim same pozytywy, aż w końcu zdecydowałem się go pobrać. Telegram jest z nami już od 7 lat i ciągle jest rozbudowywany o kolejne dodatki. Ostatnio nawet zaoferował nam rozmowy wideo! Niestety, deweloperzy poinformowali, że porzucają pewną grupę urządzeń.
Warto przeczytać: Telegram z urodzinową aktualizacją, a w niej rozmowy wideo!
Telegram nie dla komputerów z procesorami 32-bitowymi
Jedną z ogromnych zalet Telegrama jest obecność na wielu platformach. Można go instalować na Windowsie, ale także na macOS czy Linuxie. Oczywiście z komunikatora mogli korzystać nie tylko użytkownicy nowszych urządzeń z procesorami x86_64, ale również starszych sprzętów z już niezbyt popularnymi procesorami 32-bitowymi (tak, standardowa architektura x86, która niegdyś zrewolucjonizowała komputery, dzisiaj odchodzi w zapomnienie).
Telegram nie zamierza już dłużej wspierać architektury, która już dawno została wyparta z rynku. Dlatego też ustalono datę EOL (End of Life) dla programu Telegram Desktop 32-bit na 1 września. Z tego też powodu komputery pracujące pod kontrolą systemów 32-bitowych przestaną otrzymywać aktualizacje Telegrama. Dotyczy to użytkowników nie tylko Linuxa, ale również Windowsa i macOS. Właściciele starszych sprzętów z procesorami 32-bitowymi będą zmuszeni albo korzystać ze starszej wersji Telegram Desktop, albo przesiąść się na wersję przeglądarkową.
Warto zobaczyć: Telegram jedynym komunikatorem internetowym, który działa na Białorusi
Uważam to za dobrą decyzję. Coraz rzadziej spotyka się komputery z procesorami 32-bitowymi, a nawet w świecie Linuxa uznało się tę architekturą za wymarłą, czego dowodem jest fakt, że dystrybucje takie jak Ubuntu czy Linux Mint wychodzą tylko w wersji AMD64.
Jaki procesor macie w swoim komputerze? Dajcie znać w komentarzu!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!