Szukasz dysku SSD M.2? Sprawdziliśmy WD Black SN750!

wd black 750

Dysków SSD M.2 można znaleźć od groma i trochę. A, że akurat potrzebowaliśmy jakiegoś dobrego rozwiązania, do szybszej pracy z wideo, to postanowiliśmy sprawdzić, jak poradzi sobie z naszymi wymaganiami dysk WD Black SN750! Zapraszam Was więc do krótkiej, lecz rzeczowej recenzji tego urządzenia!

Specyfikacja techniczna WD Black SN750

  • Wymiary i waga: 80 x 22 x 2,4 mm
  • Pojemność: 500 GB
  • Interfejs: M.2 PCIe NVMe 3.0 x4
  • Prędkość odczytu (max): 3470 MB/s
  • Prędkość zapisu (max): 2600 MB/s
  • Cena: 499 zł w sklepie x-kom

Dysk SSD WD w testach i codziennym użytkowaniu

WD Black SN750 otrzymujemy z nieźle wyglądającym radiatorem (który oczywiście można od dysku odczepić), na którym znajdziemy informacje o producencie, serii oraz posiadanym modelu.

wd black 750 od góry

Oczywiście, jak na test dysku twardego przystało, WD Black SN750 po podłączeniu przepuściliśmy przez dwa testy syntetyczne i sprawdziliśmy jego możliwości w praktyce.

Pierwszym z testów był CrystalMark, którego wyniki praktycznie potwierdziły deklarowaną przez producenta prędkość dysku – zapis na poziomie 2600 MB/s, a odczyt prawie 3300 MB/s (a więc nieznacznie mniej, niż maksymalna możliwość WD).

wd black 750 crystal markDrugim testem było wykorzystanie autorskiego narzędzia BlackMagic, do sprawdzenia prędkości dysku i weryfikacji, czy poradzi sobie z nagrywaniem w danej rozdzielczości. Tutaj także WD poradził sobie bardzo dobrze – bez problemu można wykorzystać go z kamerą BlackMagic, choć wyniki prędkości były odrobinę niższe, niż w poprzednim teście (odczyt 2500 MB/s, zapis 2330 MB/s).

wd black 750 blackmagic

Oznacza to, że dysk spełni nasze oczekiwania i bez trudu możemy wykorzystywać go do nagrywania materiałów wysokiej rozdzielczości, jednocześnie nie martwiąc się o to, czy jego prędkość zapisu nie będzie zbyt wolna. Dodatkowo podczas montażu wideo w rozdzielczości 4K, czas pracy uległ znacznemu skróceniu, względem innych dysków SSD 2.5″, co znacznie poprawiło komfort pracy przy obróbce wideo.

Podsumowanie

Jeśli szukacie dysku SSD M.2 do profesjonalnych zastosowań, w tym do nagrywania wideo wysokiej jakości, to z czystym sumieniem możemy polecić Wam WD Black SN750. Urządzenie bardzo dobrze radzi sobie podczas pracy z kamerą BlackMagic, a deklarowane przez producenta prędkości potwierdzone są także przez testy syntetyczne. Co więcej, sprzęt ten, jak na swoje możliwości, kosztuje naprawdę niewiele, bo niecałe 500 zł (oczywiście, można kupić dysk M.2 za 300 zł, ale nie o to nam chodziło).

Zamów dysk WD Black SN750 w sklepie x-kom

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!