Samodzielne naprawy telefonów zawsze wiązały się z ryzykiem. Wiele osób mimo wszystko podejmuje się takich działań. Powodem są oczywiście koszty, które przy naprawach smartfonów niestety nie są małe. Czy sztuczka demontażu pokrywy baterii pozwoli Polakom zaoszczędzić?
Wymiana pokrywy baterii bez użycia ciepłego powietrza jest możliwa. Jak to możliwe?
Warto zaznaczyć, że ta metoda jest dość ryzykownym rozwiązaniem. Nie jest to polecane rozwiązanie, ale mimo wszystko w pełni możliwe. Otóż jeśli chcemy zdemontować lub wymienić klapkę baterii w różnych smartfonach (odpadają tutaj iPhone’y) możemy wykorzystać alkohol izopropylowy, żyletkę oraz bardzo cienkie plastikowe karty. Jak wykonać takie działanie? Otóż zaczynamy od bardzo cienkiego nożyka (żyletka wydaje się najrozsądniejszym narzędziem), którą próbujemy wsunąć w szczelinie między pokrywą baterii oraz ramkę. Należy pamiętać, że musimy tutaj bardzo uważać, ponieważ możemy uszkodzić lakier smartfona. Właśnie dlatego w takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli uda się nam odrobinę wsunąć ostrze, postarajmy się wprowadzić do środka alkohol izopropylowy. Możemy to zrobić dzięki specjalnemu dozownikowi, który znajduje się zazwyczaj z całym preparatem.
W kolejnym etapie (mając oczywiście wysunięte ostrze) staramy się zamienić otwieraki. Tym razem na miejsce ostrza próbujemy wsunąć cienki otwierak. Daje nam to możliwość stopniowego przesuwania otwieraka i rozprowadzania alkoholu. Klej w połączeniu z takim płynem traci swoje właściwości i przesuwanie cienkiej karty lub kostki do gitary działa jak ostry nożyk przecinający kartkę papieru. Oczywiście, jeśli jakiś etap naszego demontażu pokrywy baterii będzie bardziej skomplikowany, wprowadzenie alkoholu możemy powtórzyć. Działamy tak do pełnego demontażu pokrywy baterii. O ile w sytuacji wymiany samej uszkodzonej klapki nie musimy się przejmować uszkodzonym już elementem, o tyle w przypadku wymiany np. wyświetlacza zachowanie ostrożności przy demontażu klapki baterii jest niezwykle ważne. Jeśli nie czujecie się pewni przy takich naprawach, polecam starą metodę z wykorzystaniem ciepłego powietrza np. z suszarki. Ostatnią możliwością jest oczywiście oddanie telefonu do serwisu.
Co na to producenci smartfonów?
W instrukcjach napraw dostępnych na różnych stronach producentów polecaną formą demontażu jest ciepłe powietrze lub specjalny kompres (można go zamówić w Internecie). Chodzi tylko o rozpuszczenie kleju, aby móc unieść pokrywę przy pomocy przyssawki. Większość producentów na pewno skrytykuje takie działanie, ponieważ wykorzystując żyletkę możemy uszkodzić lakier lub sprawną pokrywę baterii.
Tego typu działanie wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem, ale czy na pewno? Otóż musimy postępować zgodnie z instrukcjami podgrzewania kompresu podgrzewającego. Zbyt wysokie podgrzanie może spowodować uszkodzenie smartfona, wpędzając nas w dodatkowe koszta. Instrukcja firmy Samsung nakazuje, aby podgrzać kompres przez 50 sekund w mikrofalówce o mocy 1000 W oraz 70 sekund w mikrofalówce o mocy 700 W (właściwa temperatura użytkowania: 55–65°C). Demontaż klapki baterii poprzez alkohol izopropylowy nie jest wskazany, ale nie jest też zakazany. Najważniejsze są: osiągnięcie celu (naprawa) oraz zachowanie ostrożności.
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!