Xiaomi i Linux? Na Redmi 4X zainstalujesz Ubuntu Touch!

Remi 4X

Ci nieco bardziej wtajemniczeni wiedzą, że smartfony Xiaomi są dosyć popularne wśród twórców Custom ROM-ów. Jeśli jednak chodzi o przygotowanie innego systemu niż Android, to sytuacja wygląda kompletnie inaczej. Swoje wersje Linuxa ma zaledwie kilka urządzeń, na przykład OnePlus One, Sony Xperia X oraz Nexus 7. Dlatego też dziwne jest to, że na Xiaomi Redmi 4X możemy zainstalować Ubuntu Touch!

Ubuntu Touch to system stworzony przez brytyjską firmę Canonical. Jako mobilna wersja swojego pierwowzoru dziedziczyła po nim nowoczesny interfejs wraz ze środowiskiem Unity oraz dostęp do aplikacji desktopowych. Ubuntu Touch zostało wydane na kilka smartfonów, w tym na niektóre z Androidem. Niestety, w 2017 Canonical postanowiło porzucić wiele swoich projektów, między innymi Unity DE oraz Ubuntu Touch. To jednak nie oznacza, że nikt się nie zajął tym software’m. Otóż grupa UBports dalej przygotowuje nowe wersje Ubuntu Touch i wydaje go na kolejne urządzenia.

Ubuntu Touch i Xiaomi Redmi 4X

Xiaomi Redmi 4X to budżetowa propozycja od chińskiego producenta z 2017 roku. Telefon, jak na ówczesne czasy, cechował się naprawdę świetnym stosunkiem jakości do ceny, a i nawet dzisiaj cieszy się niemałą popularnością.

O Redmi 4X więcej dowiecie się z tego wpisu: ROOTgear: Xiaomi Redmi 4X oraz Sony Xperia M4 Aqua

Jak się okazuje, na Xiaomi Redmi 4X powstał port Ubuntu Touch. Tak, to oznacza, że na tym smartfonie możemy zainstalować “prawdziwego Linuxa”. Port jest naprawdę dobrze dopracowany, dzięki czemu wiele rzeczy po prostu działa, chociażby rozmowy telefoniczne, SMS-y, Bluetooth, aparat czy Hotspot WiFi. Oczywiście nadal wiele komponentów sprawia problemy, na przykład GPS czy lampa błyskowa, jednak to typowy problem, kiedy próbujemy zainstalować kompletnie inny system na urządzeniu niedostosowanych do tego typu czynności.

Co równie ważne, projekt jest na bieżąco rozwijany. Dowiedziałem się o nim kilka dni temu, a ostatni update repozytorium odbył się kilkanaście godzin temu. Można więc założyć, że kolejne komponenty zostaną naprawione, a system stanie się jeszcze bardziej użyteczny.

Ze względu na niską cenę urządzenia, jego powszechność oraz stosunkowo dobre podzespoły (w porównaniu do innych urządzeń ze wsparciem UBports), Redmi 4X wydaje się świetnym wyborem aby wejść w świat mobilnego Linuxa. Sam myślę, aby zdobyć Redmi 4X i zainstalować na nim Ubuntu Touch.

Korzystalibyście z Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!