150 Mpix w smartfonach jeszcze w tym roku? Podobno takie plany ma Samsung

martyce isocell

Swego czasu matryca 48 Mpix była czymś wyjątkowym i do niedawna tylko flagowce wyposażano w sławny już sensor Sony IMX 586. Teraz w takie matryce wyposażane są już nawet średniopółkowce, choć jest to wtedy zazwyczaj Samsung ISOCELL GM1. Wiemy jednak, że koreański producent ma zamiar pokazać znacznie większą matrycę.

Matryca 150 Mpix będzie naprawdę sporych rozmiarów

Zdawało nam się, że rynek zrezygnował już z zasady “im więcej, tym lepiej”. Po sporych matrycach 48 Mpix (1/2,25″) na rynku pojawił się Samsung ISOCELL Bright GW1, czyli sensor 64 Mpix o wielkości 1/1,7″, który został użyty na przykład w Redmi Note 9 Pro czy Samsungu Galaxy A71. Potem przyszła pora na zaskakujące 108 Mpix i matrycę ISOCELL Bright HMX, o jeszcze większym rozmiarze – 1/1,33”. Co ciekawe, wciąż jest to za mało, aby pobić fiński rekord Nokii 808 PureView z matrycą 1/1,2″. Teraz może się to Samsungowi udać.

150 Mpix w smartfonach jeszcze w tym roku? Podobno takie plany ma Samsung
Xiaomi Mi Note 10

Zobacz też: Samsung Galaxy GT-I7500 – powROOT do korzeni #3

Według nieoficjalnych doniesień, nowy sensor od Samsunga ma mieć rozmiar blisko 1″. Będzie to więc naprawdę duża matryca. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że koreańczycy ponownie wykorzystają technologię nanocell, która polega na łączeniu dziewięciu sąsiadujących pikseli w jeden. Do tej pory mieliśmy do czynienia raczej z liczbami całkowitymi, więc można przypuszczać, że nowa matryca będzie mieć rozdzielczość 153 Mpix, a powstałe zdjęcia — 17 Mpix.

Kto pokusi się o użycie takiej matrycy?

Jak podaje źródło, pierwsze w kolejce po nową matrycę jest… Xiaomi. Smartfon pomarańczowego producenta z sensorem 150 Mpix miałby się pojawić już pod koniec tego roku, w ostatnim kwartale. Czyżby chodziło o Xiaomi Mi MIX 4? Spodziewamy się, że również OPPO i Vivo pokażą taki telefon na początku 2021 roku.

Jaką rozdzielczość ma aparat w Waszym smartfonie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!