Acer Aspire 3 (2023) – dobry laptop za 2500 złotych

Acer Aspire 3 (2023) - A315-24P-R7V1 - Design - 0

Budżetowa seria Aspire 3 od Acera doczekała się kolejnych przedstawicieli na rok 2023. Do sprawdzenia w moje ręce wpadł model A315-24P-R7V1, którego specyfikację znajdziecie poniżej.

Acer Aspire 3 (2023) – A315-24P-R7V1 – Specyfikacja

  • Wyświetlacz: 15,6″; FHD; IPS, 60 Hz; 141,21 ppi
  • Procesor: AMD Ryzen 5 7520U
  • Układ graficzny: AMD Radeon 610M
  • RAM: 8 GB; LPDDR5
  • Pamięć masowa: 512 GB; PCIe NVMe SSD
  • Akumulator: 3-komorowa Li-Po 40 Wh; Ładowanie przewodowe 45,1 W
  • Oprogramowanie: Windows 11 Home (22H2)
  • Łączność: Wi-Fi 6; Bluetooth 5.2
  • Porty: 1x USB C 3.2 Gen2 (DisplayPort i Power Delivery); 2x USB A 3.2 Gen1; HDMI 2.1; minijack; DC
  • Wymiary i waga: 362,9 mm × 237,5 mm × 18,9 mm; ok. 1,78 kg
  • Cena w momencie publikacji artykułu: około 2499 zł

Sprawdź najniższą cenę w Ceneo!

Pudełko i jego zawartość

Na dużym kartonie znajdziemy parę informacji o modelu urządzenia i jego specyfikacji, a wewnątrz znajdują się:

  • Laptop Acer Aspire 3 2023 – A315-24P-R7V1
  • Zasilacz o mocy 45,1 W ze złączem DC
  • Odłączany kabel do zasilacza
  • Papierologia

Design i jakość wykonania

Kolor sprawdzonego przeze mnie egzemplarza to srebrny, choć czarne pozostają ramki wokół ekranu. Dokładne wymiary Acera Aspire 3 z 2023 roku to 362,9 mm × 237,5 mm × 18,9 mm, a waga wynosi ok. 1,78 kg. Na klapie urządzenia znajdziemy niewielkie logo Acera na górze oraz nazwę serii ASPIRE na dole. Wydłużona, dolna ramka wyświetlacza delikatnie podnosi podstawę laptopa przy jego otwieraniu, co zapewnia lepszy przepływ powietrza do wentylatorów. Trochę szkoda tylko, że wyważenie urządzenia nie pozwala na otwarcie go w pełni jedną dłonią.

To co widzimy po otwarciu urządzenia to 15,6″ ekran z dużymi ramkami. Na górnej ramce znajduje się 1 Mpix kamera do wideorozmów, która, niestety, nie jest wspierana przez funkcję Windows Hello, zaś na dolnej ramce widzimy logo Acer.

Na podstawie urządzenia znajduje się klawiatura z czarnymi przyciskami. Mamy również naklejki AMD Ryzen 5 7000 series oraz AMD Radeon Graphics. Poniżej klawiatury naturalnie znajdziemy duży touchpad, a w prawym, dolnym rogu naklejkę z kilkoma cechami modelu Aspire 3.

Zarówno z lewej, jak i prawej strony laptopa, znajdziemy porty, o których opowiem później. Po prawej stronie, oprócz portów znajdziemy diody LED czy gniazdo Kensington Lock. Spód urządzenia to otwory wentylacyjne, przeciętne głośniki stereo oraz naklejki producenta z numerem seryjnym i podobnymi informacjami.

Ekran

Matowy ekran typu IPS LCD o wielkości 15,6″ ma proporcje 16:9, jego rozdzielczość to 1920×1080, co daje nam zagęszczenie pikseli na poziomie 141,21 ppi. Odświeżanie panelu to standardowe 60 Hz. Wyświetlacz Acera Aspire 3 2023 oferuje poziom, który jest typowy dla tego segmentu cenowego. Pokrywa 45% gamy NTSC, a więc odwzorowanie kolorów jest dość średnie, a wręcz wydaje mi się, że są one trochę za ciepłe, chwilami czułem się jakbym miał włączony filtr niebieskiego światła. Czy to go przekreśla? Absolutnie nie! W tej cenie ta jakość jest ok, spokojnie wystarczy do codziennego zapotrzebowania w domu.

Klawiatura i touchpad

Pełnowymiarowa klawiatura z wydzieloną sekcją numeryczną dobrze sprawdzi się przy pisaniu dłuższych tekstów. Rzeczy takie jak rozmieszczenie i skok klawiszy cechują się wygodą, choć bardzo mi tu brakowało jakiegokolwiek podświetlenia. Sekcja numeryczna nie do końca przypomina tą, jaką znamy z większości klawiatur. Przyciski znajdujące się wokół cyfr zostały rozmieszczone w nietypowy sposób, co z pewnością będzie wymagało przyzwyczajenia. Górna i dolna strzałka zostały zmniejszone tak, aby razem zajmowały miejsce jednego klawisza – to dość powszechny zabieg w wielu laptopach, który może być niewygodny dla graczy. Oczywiście nie jest to sprzęt gamingowy, co nie oznacza, że nie poradzi sobie z mniej wymagającymi produkcjami.

Zdecydowanie nie jestem fanem umieszczania przycisku Power jako klawisza na klawiaturze, myślę, że wielu użytkowników wolałoby mieć odseparowany od reszty przycisk Power, którego nie można przez przypadek pomylić z żadnym innym. Z drugiej strony, to rozwiązanie obecne od lat w laptopach marki Acer, a zatem są tacy, którym się to podoba i są przyzwyczajeni do takiej konfiguracji.

Według mnie, niecodzienne jest ustawienie domyślnej roli przycisków funkcyjnych jako przyciski do obsługi mediów. Czyli po prostu domyślnie włączony Function Lock. Choć wiem, że są fani akurat takiego podejścia. Szkoda tylko, że nie mamy opcji wyłączenia go bezpośrednio z poziomu klawiatury. Aby dokonać wyboru pomiędzy przyciskami funkcyjnymi, a przyciskami do obsługi mediów, musimy się udać do ustawień UEFI.

O gładziku nie mam zbyt wiele do powiedzenia, jest dość duży, gładki, precyzyjny i obsługuje gesty w różnych systemach operacyjnych. I choć lewy, i prawy przycisk myszy, znajdujące się w dolnej części płytki dotykowej, nie są wyraźnie wydzielone, to jednak nie jest to zbytni kłopot.

Benchmarki, gry i wydajność

Pod obudową znajduje się mobilny, 4-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 5 7520U wyprodukowany przez TSMC w 6-nm procesie litograficznym. Procesor wyposażony jest w zintegrowany układ graficzny AMD Radeon 610M. Pamięć operacyjna typu LPDDR5 jest wlutowana, co oznacza, że mamy tu jej 8 GB i nie będziemy mogli dorzucić więcej gdyby w przyszłości zaszła taka potrzeba. Wymienić za to możemy dysk SSD na złączu m.2, który otrzymujemy z laptopem. Jest to dysk SSD PCIe NVMe Micron 2450 MTFDKBA512TFK o pojemności 512 GB. Odpaliłem kilka benchmarków, a ich wyniki prezentują się następująco:

Nawet na średniej klasy sprzęcie do użytku domowego można pograć w mniej wymagające gry, takie jak TrackMania² Valley, SUPERHOT: MIND CONTROL DELETE czy Minecraft. Co ciekawe, można odpalić nawet starsze tytuły AAA, chociażby Grand Theft Auto V, w którym nowy Acer Aspire 3 osiąga 25-30 klatek na sekundę na średnich ustawieniach graficznych.

Jak w codziennym użytkowaniu?

Acer Aspire 3 dobrze sprawdza się w prostych zadaniach biurowych, takich jak pisanie tekstów, praca w arkuszach kalkulacyjnych czy przeglądanie stron internetowych. Windows 11 płynnie i responsywnie wykonuje polecenia. Zadowalający jest czas pracy na baterii, dzięki czemu Acer Aspire 3 świetnie nada się nie tylko w domu, ale i poza nim.

Bateria

Litowo-Polimerowy, 3-komorowy akumulator o pojemności 40 Wh naładujemy dołączonym do zestawu zasilaczem o mocy 45,1 W. Niestety mamy tu do czynienia z klasycznym złączem DC – liczyłem na ładowarkę ze złączem USB typu C (aczkolwiek wbudowany port USB-C obsługuje ładowanie PD, ale w ładowarkę i kabel należy się wyposażyć w swoim zakresie). Zasilacz posiada odłączany kabel do gniazdka sieciowego. Energooszczędny procesor AMD Ryzen 5 7520U świetnie radzi sobie ze zużyciem prądu, urządzenie bez problemu jest w stanie wytrzymać 9-10 godzin lekkiej, biurowej pracy na baterii.

Acer Aspire 3 (2023) - dobry laptop za 2500 złotych
Bateria

Łączność i I/O

Po lewej stronie znajdziemy po kolei:

  • DC
  • USB C 3.2 Gen2 ze wsparciem dla DisplayPort i Power Delivery
  • HDMI 2.1
  • USB A 3.2 Gen1

A po prawej:

  • USB A 3.2 Gen1
  • minijack

Musimy niestety zapomnieć o slocie na kartę pamięci czy o porcie RJ-45 (no chyba, że skorzystamy z przejściówek na USB), dostęp do sieci zapewni nam karta sieciowa MediaTek MT7921 z obsługą Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax). Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, to mamy tu Bluetooth 5.2.

Oprogramowanie

System, który dostajemy w tym konkretnym modelu to Windows 11 Home w wersji 22H2. Wygląda na to, że Aspire 3 został przygotowany z myślą o użytkownikach, którzy lubią przychodzić na gotowe, nie bawiąc się w ustawianie ulubionych programów. Stąd znajdziemy tam od początku kilka nie zawsze potrzebnych programów. Na urządzeniu znajduje się od startu przeglądarka Mozilla Firefox, popularna, znana i lubiana – spoko, choć wolałbym sam zdecydować czy chcę ją mieć. Na szczęście pozbycie się jej to kwestia kilku kliknięć, więc nie ma tragedii. Gorzej jest kiedy na scenę wkracza Norton Security czyli program antywirusowy. Moim zdaniem to zbyt duża ingerencja, tym bardziej, że jeśli ktoś chciałby usunąć ten program i zamienić na inny, musi przejść nieintuicyjna i uciążliwą ścieżkę. Gdy już to zrobimy, pozostaje nam proste wykasowanie kilku drobiazgów z Microsoft Store i fani czystego Windowsa, tacy jak ja, będą zadowoleni.

Oprócz powszechnie występującego Windowsa, wypadałoby również sprawdzić jak wygląda działanie innych systemów. Popularną dystrybucję Linuksa – Fedora 37 – mam zainstalowaną na pendrive, dzięki czemu mogę uruchomić system z własnym środowiskiem pracy na dowolnym komputerze. Nie doświadczyłem żadnych problemów w działaniu otwartego systemu, Fedora 37 pracowała tu płynnie i stabilnie. Muszę jednak zwrócić uwagę, że opcja wyłączenia funkcji Secure Boot jest w pewien sposób ukryta w ustawieniach UEFI. Musiałem utworzyć hasło, aby móc edytować ustawienia zabezpieczeń, czyli m. in. właśnie Secure Boot. A wyłączenie tej funkcji było niezbędne do uruchomienia systemu innego niż Windows.

Acer Aspire 3 2023 – A315-24P-R7V1 to dobry, budżetowy laptop, który świetnie poradzi sobie w roli komputera domowego czy biurowego. Ma oczywiście swoje niuanse, takie jak brak podświetlanej klawiatury, ale nie brakuje mu też atutów. A do nich należy bateria, wydajny i energooszczędny procesor AMD Ryzen 5 7520U oraz ekran FullHD.

Artykuł sponsorowany. Powstał przy współpracy z firmą Acer.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!