Acer Nitro 5 – gamingowy potwór z RTX 4060, który sprawdzi się w wielu scenariuszach! 

Acer Nitro 5

Acer Nitro 5 to seria popularnych laptopów gamingowych, które dostępne są na rynku od kilku lat. Producent sukcesywnie prezentuje coraz to nowsze modele z najnowszymi procesorami oraz rozwiązaniami, które sprawdzają się do grania w wymagające produkcje, pracy czy realizowania swojego hobby. Jednym z takich modeli jest omawiany Acer Nitro 5 wyposażony w procesor Intel Core i9-12900H i układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 4060. 

Topowa specyfikacja techniczna oraz ciekawe funkcje dla najbardziej wymagających użytkowników 

Laptopy w ostatnich latach pod względem specyfikacji technicznej wyraźnie dogoniły komputery stacjonarne, co jest niewątpliwym plusem w przypadku urządzeń przenośnych. Acer Nitro 5 to jeden z najlepszych przykładów, który może pochwalić się obecnością mocarnej specyfikacji technicznej zamkniętej w relatywnie kompaktowej obudowie mierzącej 360,4×271,09×26,9 mm oraz ważącej 2.6 kilograma. 

Będąc przy obudowie warto wspomnieć o obecności wielu wejść i portów. Acer Nitro 5 posiada m.in. złącze HDMI 2.1, Intel Thunderbolt 4 oraz najnowsze porty USB 3.2 Gen, które umożliwiają podłączenie różnych urządzeń. Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ możemy do laptopa podłączyć monitor, klawiaturę, myszkę czy wiele innych akcesoriów. Laptop posiada także dwa wentylatory, dwa otwory (u góry oraz na dole), a także poczwórny otwór wylotowy. Cały ten zestaw zapewnia optymalną cyrkulację powietrza oraz jednoczesne utrzymanie podzespołów w odpowiedniej temperaturze, która wpływa na  nienaganną wydajność. 

Producent zastosował też technologię CoolBoost, dzięki której prędkość wentylatora wzrasta o 10%, przy jednoczesnym zwiększeniu o 9% chłodzenia procesora i karty graficznej w porównaniu do poprzednich generacji laptopów Nitro.. Nie zabrakło też technologii NitroSense umożliwiającej monitorowanie i zarządzanie systemem chłodzenia w czasie rzeczywistym. Pozwala ona również kontrolować temperaturę podzespołów oraz prędkość obrotu wentylatora. 

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli zastosowanego procesora. Acer Nitro 5 może pochwalić się obecnością procesora Intel Core 12-stej generacji, a dokładnie modelu Core i9-12900H, który ma 16 rdzeni, 24 wątki oraz taktowanie od 2.5 GHz do 5 GHz. Współpracuje on z 32 GB pamięci operacyjnej DDR5 SDRAM oraz dyskiem SSD M.2 PCIe NVMe o pojemności 1 TB. W tym miejscu należy także dodać, że do laptopa można dołożyć dodatkowe dyski. Taki zestaw radzi sobie z każdym powierzonym zadaniem, od najnowszych gier po zaawansowaną edycję zdjęć lub wideo. Laptop wyposażono w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060 o mocy maksymalnej 140W oraz 8 GB pamięci, napędzaną dodatkowo przez architekturę NVIDIA Ada Lovelace. 

Acer Nitro 5 sprawdzany był przez nas głównie w Cyberpunk 2077 i CS GO, gdzie w przypadku pierwszego tytułu z włączonym Ray Trackingiem na poziomie niskim uzyskaliśmy średnio 85 FPS z maksymalnym wynikiem sięgającym do 105 FPS. Przy wyższych ustawieniach, które pozwalają na wyświetlanie większej ilości refleksów czy cieni, liczba klatek na sekundę spada do około 56 FPS, ale w dalszym ciągu jest to wynik pozwalający na płynną rozgrywkę. Ustawienia w CS GO automatycznie dobrane są na wysokie i pozwalają na uzyskanie około 200 FPS.

W Acer Nitro 5 zadbano też o szereg rozwiązań dbających i pozwalających na dostosowanie grafiki. Wśród nich warto wymienić narzędzie NVIDIA Studio i platformę z dedykowanymi sterownikami. Wyświetlana grafika jest również bardziej realistyczna za sprawą architektury Ada, która pozwala karcie graficznej wydobyć pełną moc ray trackingu. Pojawiła się technologia NVIDIA DLSS 3, która oparta jest na rdzeniach Tensor czwartej generacji i akceleratorze przepływu optycznego, co w praktyce wpływa na generowanie większej liczby klatek, poprawę wydajności układów oraz ogólną poprawę płynności gier. 

Do tego wszystkiego należy wspomnieć też o NVIDIA Max-Q, czyli zaawansowanemu zestawowi technik opartych na SI, które optymalizują wydajność, zasilanie i właściwości akustyczne laptopa pod kątem maksymalnej efektywności. W skład tej technologii wchodzi:

  • Dynamic Boost – przy pomocy SI dba o optymalne dzielenie mocy między GPU, pamięcią i procesorem w celu zwiększenia wydajności.
  • Battery Boost – optymalizuje zużycie energii przez poszczególne układy w celu wydłużenia czasu pracy na baterii. 
  • Rapid Core Scaling – zapewnia wyższą wydajność przy pracy w aplikacjach STEM, dzięki optymalizacji liczby rdzeni z wyższymi częstotliwościami. 
  • Whisper Mode – algorytmu SI czuwające nad prędkościa wentylatorów i temperaturą komponentów w celu zapewnienia ciszy i wydajności.
  • Advanced Optimus – zapewnia długi czas pracy na zasilaniu z akumulatora oraz płynną rozgrywkę bez zacinania się.
  • CPU Optimizer – umożliwia układowi GPU optymalizację wydajności, temperatury oraz poboru mocy procesora. 
  • Resizable BRA – umożliwia procesorowi na dostęp do całego bufora ramki układu graficznego naraz, co zwiększa wydajność w grach. 

Bardzo ważnym elementem jest również ekran, który w przypadku Nitro 5 charakteryzuje się przekątną 15,6 cala, rozdzielczością Full HD (1080×1920 pikseli), proporcjami 16:9 oraz odświeżaniem obrazu z częstotliwością 165 Hz. Takie parametry sprawiają, że obraz jest bardzo płynny i nawet najbardziej dynamiczne akcje w grach wyglądają świetnie. Efekt potęguje zastosowanie wąskich ramek otaczających ekran. 

Acer Nitro 5
fot. ROOTBLOG

Acer Nitro 5 oferuje też dwa głośniki, które zapewniają bardzo dobrej jakości dźwięk, dzięki zastosowaniu technologii DTS-X Ultra. Producent nie zapomniał o łączności, która w przypadku tego modelu również stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystko za sprawą zastosowania kontrolera Intel Killer E2600 Ethernet, modułu Intel Killer Wi-Fi AX1650i oraz oprogramowanie Control Center 2.0, które wpływają na niezawodne i niezwykle szybkie połączenie. Na koniec należy także dodać, że całość pracuje pod kontrolą dobrze znanego Windowsa 11. 

Acer Nitro 5 pozytywnie zaskakuje pod każdym względem

Wszystkie opisane cechy sprawiają, że Acer Nitro 5 jest jednym z najatrakcyjniejszych wyborów w tym segmencie. Przypadnie on do gustu przede wszystkim zapalonym graczom, a ponadto sprawdzi się wyśmienicie podczas tworzenia treści czy też będzie świetnym kompanem do pracy. Jeśli szukacie tego typu sprzętu, to jak najbardziej warto polecić Wam właśnie Nitro 5. Model ten wyceniony został przez producenta na 8799 złotych i dostępny jest w wybranych sklepach z elektroniką. 

Artykuł sponsorowany. Artykuł powstał przy współpracy z marką Acer.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!