Acer QG240Y to budżetowy monitor dla graczy! Co oferuje? Sprawdziliśmy!

Monitor Acer
Monitor Acer

Acer Nitro QG240Y to seria bardzo rozsądnych cenowo monitorów powstałych z myślą o graczach. Celem linii jest umożliwienie płynnej rozrywki bez potrzeby wydawania miliona monet. Co oferuje Acer QG240Y? Już tłumaczymy!

Acer QG240Y – specyfikacja

Jaką specyfikacją cechuje się Acer QG240Y H3bix? Oto ona:

 • Przekątna: 23,8’’ (60 cm)
 • Podświetlenie: LED
 • Technologia: VA
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080 pikseli (16:9)
 • Częstotliwość odświeżania obrazu: 100 Hz MAX
 • Kontrast: 100000000:1
 • Czas odpowiedzi: 4 ms
 • Kąty widzenia: 178 stopni
 • Jasność: 250 nitów
 • Zasilanie: 12V/3A
 • Złącza: HDMI, VGA, Jack 3,5 mm audio, DC
 • Głośniki: Brak
 • Kolor: Czarny

Sprawdź aktualną cenę Acer QG240Y!

Jakość wykonania i design

Design Acer QG240Y nazwałbym typowym dla nowoczesnych monitorów. Niemalże cały front wypełnia czarna matryca z bardzo smukłymi ramkami. Dolna rama jest pogrubiona i zawiera logo Acer. Przycisk włączający, a zarazem joystick do sterowania oprogramowaniem, znajduje się z tyłu, patrząc od frontu, w dolnym, prawym rogu.

Monitor Acer
Monitor Acer

Złącza również znajdują się z tyłu, obok przycisku i są ustawione w linii. Mamy tutaj typowe złącza, to znaczy HDMI, VGA oraz audio. Według mnie mogłoby znaleźć się jeszcze jedno HDMI lub nawet DisplayPort. To ułatwiłoby podłączenie dwóch komputerów jednocześnie. Zważywszy jednak na to, że jest to budżetowe rozwiązanie to pewne rzeczy można wybaczyć.

Montaż monitora ogranicza się do złożenia (o ile dobrze pamiętam) trzech części, które tworzą podstawę w kształcie litery V. Nóżki wykonane są z metalu i całkiem solidnie utrzymują monitor. Mamy także możliwość lekkiej manipulacji kąta nachylenia monitora w osi Y. Niestety, zabrakło obsługi montażu VESA, czyli standardu pozwalającego na przykręcenie monitora do ramienia czy ściany.

Codzienne korzystanie z monitora, czyli gaming i praca

Od razu monitor zacząłem wykorzystywać jako narzędzie do… no właśnie nie do pracy, a do grania. Otóż moim problemem jest fakt, że mam dwa sprzęty, z których chciałbym korzystać jednocześnie, a mam tylko jeden ekran. Mowa tu o komputerze, który zazwyczaj dokuję razem z monitorem oraz Xbox Series S.

Monitor Acer
Monitor Acer

Po podpięciu konsoli do monitora, ta od razu poprawnie wykrył rozdzielczość oraz pokazał mi, że matryca VA w monitorze Acera jest całkiem niezła! Co mnie zaskoczyło to kolory, a przynajmniej barwa biała oraz czarna. Czerń (bo od niej zaczynamy) jest naprawdę głęboka i zaskakuje, co jest bezpośrednią zaletą zastosowania matrycy VA. Też dobrze wypada biel, która w niewielkim stopniu wpada w barwę żółtą, co jest naturalne. Inne kolory również są dobrze odwzorowane, ale nie robią takiego wrażenia jak właśnie czerń. Rozdzielczość Full HD jest akceptowalna i typowa przy przekątnej niespełna 24 cali. Czas reakcji matrycy wynosi 4 ms, ale nie zauważyłem smużenia, a przynajmniej nie na częstotliwości odświeżania 60 Hz. Dlaczego tylko 60 Hz?

Monitor Acer
Monitor Acer

Otóż Acer zdecydował się na zwiększenie częstotliwości odświeżania obrazu do 100 Hz. Jest to bardzo wysoka wartość, naprawdę przyjemna i w graniu, i w pracy. Niestety, Xbox obsługuje albo 60 Hz, albo 120 Hz. Wybranie 100 Hz było niemożliwe. Dlatego odświeżanie 100 Hz mogłem uruchomić tylko podłączając komputer. Ale należy pamiętać, że monitor Acer powstał z myślą o gamingu na PC.

Monitor Acer
Monitor Acer

Granie w gry z podwyższoną częstotliwością odświeżania do 100 Hz to naprawdę wielka przyjemność. Różnicę czuć w zasadzie w każdej testowanej grze, w tym w SUPERHOT: MIND CONTROL DELETE czy Doom (2016). Nie inaczej jest w przypadku pracy. Przewijanie stron internetowych, zmiany pulpitów i inne akcje są przyjemne dla oka. Zwłaszcza w GNOME, gdzie mamy tak wiele animacji.

Monitor Acer
Monitor Acer

Przy ustawieniu 100 Hz możemy zauważyć delikatne smużenie matrycy, co jest naturalne w technologii VA. Najbardziej zauważam to w systemie, chociażby podczas przesuwania okien. W grach efekt był ciut mniejszy. Chcę również dodać, że interfejs OSD monitora jest naprawdę przyjemny. Od razu po naciśnięciu przycisku mamy dostęp do najważniejszych ustawień, w tym do jasności, którą często zmieniałem – za dnia zwiększałem jasność do niemalże 100 procent, kiedy to wieczorami i w nocy obniżałem do około 30 procent.

Podsumowanie

Acer QG240Y to monitor, który bez potrzeby wydawania wielkiej kwoty pozwala na bardzo płynny gaming. Jest też to ciekawy wybór dla osoby chcącej pracować na nieco większym ekranie niż laptop (lub posiada Mini PC). Powodem jest fakt, że 100 Hz to duży boost w przyjemności z korzystania z wielu programów, w tym z pakietu biurowego czy przeglądarki internetowej. Dodając do tego ciekawy design urządzenia, otrzymujemy produkt, nad którym warto się pochylić i zastanowić nad zakupem.

Z rzeczy, nad którymi producent powinien trochę popracować, to chociażby dodanie montażu VESA, co umożliwiłoby korzystanie ze specjalnym ramion przydatnych kiedy mamy małe biurko. Częstotliwość 100 Hz to również wartość nieobsługiwana chociażby przez konsolę Xbox, ale należy pamiętać, że monitor Acera powstał z myślą o gamingu na PC.

Artykuł sponsorowany. Artykuł powstał we współpracy z marką Acer.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!