Alternatywa dla Androida rośnie! Ubuntu Touch OTA-3 wydane

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Ubuntu Touch to alternatywny system operacyjny na urządzenia mobilne niegdyś rozwijany przez firmę Canonical, a teraz przez grupę UBports. Właśnie pojawiła się nowa wersja oznaczona jako OTA-3.

Ubuntu Touch OTA-3 wydane

Ubuntu Touch OTA-3 to już trzecie wydanie aktualizacyjne dla systemu Ubuntu Touch, które to bazuje na Ubuntu 20.04 LTS (poprzednie edycje bazowały na leciwym 16.04). Nowa wersja systemu to przede wszystkim oficjalne wsparcie dla telefonów PinePhone, PinePhone Pro oraz dla tabletu PineTab z uwzględnieniem opcji aktualizowania z gałęzi stabilnej, a nie, tak jak było to dotychczas, gdzieś oddzielnie. Mało tego, urządzenia firmy PINE64 zyskały sporo poprawek błędów, co powinno ułatwić pracę.

Ubuntu Touch OTA-3 wprowadza również wstępną obsługę menedżera pakietów Snap. Mało tego, implementuje możliwość wyszukiwania w rozmowach w aplikacji Wiadomości i przywraca możliwość wyłączania wibracji z powiadomień i innych aplikacji. Ponownie uruchomiono również schowek, który ma ułatwić kopiowanie i wklejanie tekstów.

ubuntu touch
(fot. Ubuntu Touch)

Aplikacja ustawień systemowych doczekała się nowego interfejsu, w tym dedykowanych ustawień od bezpieczeństwa i prywatności. Poprawiono także przeglądarkę internetową Morph Browser dodając opcję przełączania się między trybem mobilnym a desktop. Co ważne, OTA-3 usprawnia wsparcie dla aplikacji z Androida dzięki poprawkom w narzędziu Waydroid.

Ubuntu Touch OTA-3 zostało już wydane i to na całą listę telefonów. Wśród nich znajdziemy przeróżne modele Xiaomi/Redmi/POCO, a także smartfony FairPhone.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!