AMD prezentuje nowy procesor dla laptopów. Poznajcie Ryzena 7 4800U!

AMD prezentuje nowy procesor dla laptopów. Poznajcie Ryzena 7 4800U!

Na targach CES 2020 w Las Vegas nie mogło zabraknąć także producentów zajmujących się produkcją podzespołów do komputerów stacjonarnych czy laptopów. Na konferencji zorganizowanej przez AMD zobaczyliśmy zupełnie nowy procesor, który może odmienić rynek laptopów. Przyjrzyjmy się mu bliżej!

AMD Ryzen 7 4800U

Na konferencji głos zabrała sama prezes firmy. Lisa Su zaznaczyła, że właśnie zaprezentowany Ryzen 7 4800U jest pierwszą jednostką przeznaczoną dla laptopów wykonaną w 7 nm procesie technologicznym. Oczywiście w nowej serii znajdziemy zarówno jednostki oznaczone literą U (procesory energooszczędne), literą H (procesory z większą wydajnością) jak i Pro (procesory mające podbić serca osób z sektora biznesowego). Skupmy się jednak na Ryzenie 7 4800U, bo jest na czym zawiesić oko. Jednostka ta oferuje 4-procentową poprawę przetwarzania jednowątkowego oraz aż 90-procentowy skok w przetwarzaniu wielowątkowym. Co więcej 7 nm proces technologiczny sprawi, że procesor ten będzie zdecydowanie bardziej energooszczędny od swoich poprzedników.

Według słów CEO AMD pierwszym laptopem, który otrzyma Ryzen 7 4800U będzie Lenovo Yoga 7 Slim. Co więcej w pierwszym kwartale tego roku na rynku ma pojawić się ponad dziesięć urządzeń z tą jednostką, a w całym 2020 roku ponad 100. Liczby te są naprawdę imponujące i pokazują jak mocno AMD weszło w rynek laptopów. Jeszcze jakiś czas temu to Intel był niekwestionowanym numerem jeden, a teraz sytuacja ulega bardzo szybkiej zmianie.

Zobacz także: Amazfit T-Rex zadebiutuje już na CES 2020 w Las Vegas. Co wiemy na jego temat?

Ciekawostką jest to, że AMD twierdzi, że Ryzen 7 4800U jest mocniejszy niż jego odpowiednik dla komputerów stacjonarnych. Jeśli faktycznie tak się stanie to różnica pomiędzy laptopami a tradycyjnymi PC będzie coraz to mniejsza. Oczywiście na targach Consumer Electronic Show 2020 w Las Vegas coś nowego pokaże także Intel. Która z nowości okaże się ciekawsza i zdobędzie serca fanów? Tego na tę chwilę nie wiemy. Pozostaje nam czekać na konferencję Intela i nowe procesory tego producenta!

Co myślicie o jednostkach AMD? Korzystacie z procesorów tej firmy? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!