AMD wkracza na rynek procesorów dla smartfonów?

AMD wkracza na rynek procesorów dla smartfonów?

Procesory AMD Ryzen stały się ostatnio bardzo ciekawą alternatywą dla produktów Intela i cieszą się popularnością. Każda kolejna generacja jest coraz bardziej dopracowana, zarówno jeśli chodzi o procesory dla laptopów jak i desktopów. Wygląda na to, że AMD ma również plany wejścia na rynek układów ARM. W sieci krążą już plotki o prawdopodobnej specyfikacji jednostki o nazwie AMD Ryzen C7.

AMD pracuje nad procesorem na smartfonowy rynek

Według najnowszych doniesień, AMD pracuje nad układem SoC Ryzen C7, który będzie przygotowany właśnie z myślą o smartfonach. Amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę zamierza skorzystać z dwóch rdzeni Gaugin Pro (Cortex X1) o taktowaniu 3 GHz, dwóch rdzeni Gaugin (Cortex A78) o taktowaniu 2,6 GHz oraz czterech rdzeni Cortex A55 o taktowaniu 2 GHz. Będzie to więc układ SoC 8-rdzeniowy z dwoma mocnymi rdzeniami, dwoma nieco słabszymi oraz czterema energooszczędnymi. Wykorzystanie bardzo mocnych składowych może świadczyć, że będzie on skierowany być może bardziej do notebooków niż telefonów.

AMD wkracza na rynek procesorów dla smartfonów?

Interesująco zapowiada się także układ graficzny, ponieważ w przypadku AMD ma zamiar skorzystać z własnej technologii i przygotować autorski układ GPU oparty na architekturze RDNA 2. Jednostka ma zostać wyekwipowana w 4 bloki Cumpute Units osiągające maksymalne taktowanie 700 MHz. Obrazek ze specyfikacją wskazuje także, że ma być to pierwszy układ GPU wspierający funkcję Ray Tracingu oraz Variable Rate Shading. Przewidywania wskazują, że GPU oparte na architekturze RDNA 2 ma być 45% wydajniejsze od Adreno 650, będącego częścią procesora Qualcomm Snapdragon 865. AMD Ryzen C7 ma wspierać ponadto pamięci LPDDR5 oraz moduły UFS 3.1. Istotną funkcjonalnością ma być wsparcie dla częstotliwości 5G, które posiadają już wszystkie flagowe procesory. W tym wypadku ma być wykorzystany moduł MediaTek 5G UltraSave Modem. Ryzen C7 ma zostać wyprodukowany przy wykorzystaniu 5 nm procesu technologicznego od TSMC, a jego premiery spodziewamy się najwcześniej w 2021 roku.

Co sądzicie o takiej jednostce? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!