Do tej pory omawiane komputery Mini PC wykorzystywały dyski M.2, choć niekiedy miały jeden slot na dysk 2,5″ SATA. AOOSTAR N1 jest kompletnie inny, ponieważ ma aż dwie zatoki na dysk 3,5″ SATA!
AOOSTAR R1 – idealny pod domowy NAS?
AOOSTAR R1 na tle wcześniej wspominanych Mini PC z procesorami Alder Lake-N, wyróżnia się prawie wszystkim. Zacznijmy od designu, bo ten jest naprawdę ciekawy. Otóż ktoś nie chciał po prostu zrobić większego Mini PC, a postanowił trochę pobawić się formą. I wyszło mu coś co trochę przypomina Mac Pro 2013, który potocznie zwany jest koszem na śmieci. Z drugiej strony, patrząc głównie na górne wieko, sprzęt wygląda jak jakiś filtr/oczyszczacz/nawilżacz powietrza.
Ale może się to podobać, a pod względem funkcjonalnym wydaje się to rozwiązanie być wręcz bardzo dobre. Otóż zauważamy, że wieko jest łatwe do zdjęcia, a zaraz pod mamy wygodny dostęp do zatok na dyski 3,5″ SATA. Ponadto, mamy wiele portów, w tym dwa Ethernet 2,5 Gb/s.
- Procesor – Intel N100 o 4 rdzeniach z taktowaniem do 3,4 GHz (tryb Turbo) z 6 MB pamięci podręcznej, układ graficzny Intel HD; TDP: 6 W
- Pamięć RAM – Do 32 GB DDR4-3200 SODIMM
- Pamięć masowa –
- Dysk SSD M.2 2280 NVMe o pojemności 512 GB
- Dwie zatoki na dysk 2,5″ lub 3,5″ SATA (do 40 TB)
- Gniazdo karty MicroSD
- Sieć –
- 2 porty 2,5 Gb/s RJ45 obsługiwane przez kontrolery Intel i226V
- WiFi 6 i Bluetooth 5.2 (Intel AX201)
- Porty –
- 2x USB 3.2 Gen 2
- 2x USB 2.0
- 1x USB typu C z obsługą USB PD i trybem DisplayPort
- HDMI 2.0
- DisplayPort
- Jack audio
- Inne – Chłodzenie aktywne z dwoma wentylatorami
- Zasilanie – DC 19 V/5,12A (100 W)
- Wymiary – 162 x 162 x 198 mm
- Waga – 1 kg
AOOSTAR R1 to komputer, który sprawdzi się przede wszystkim jako domowy serwer NAS. Umożliwia to szybki i energooszczędny procesor, potężne porty Ethernet oraz dwie zatoki na dyski SATA i to w rozmiarze 3,5″, gdzie mamy o wiele lepszy wybór (pod względem ceny i właściwości). W sumie lekko jestem zazdrosny, ponieważ mój komputer Mini PC bazujący na obudowie z płytą główną AsRock, ma dwa sloty na dyski SATA, ale 2,5″, co mnie ograniczyło pod względem finansowym, ale też w sumie technologicznym.
W połączeniu z oprogramowaniem typu TrueNAS oraz np. Nextcloud, można otrzymać potężną, domową chmurę. Wystarczy w środku zainstalować dwa dyski o wybranej pojemności, załóżmy 10 TB (czyli 2x 10 TB) i utworzyć z nich macierz RAID 1 (czyli lustrzaną). Wtedy zyskujemy spore bezpieczeństwo danych (ale pamiętajcie, RAID to nie backup), nowoczesną specyfikację oraz całkiem zgrabne “pudełko”.
Ceny również nie są złe. Otóż AOOSTAR R1 w wersji bez RAM-u oraz dysków wyceniono na 209 USD, co daje niecałe 890 złotych. Ta cena jednak dotyczy wykorzystania kuponu R1N100
na stronie producenta. Regularnie sprzęt ma kosztować 259 USD.
Źródło: cnx-software, aoostar.com
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!