Apple cofa plany o wprowadzeniu szyfrowanej chmury iCloud

Apple

Firma Apple bardzo często kojarzy nam się z prywatnością, ochroną naszych danych. Wpływa na to m. in. bardzo skuteczne blokowanie zgubionych urządzeń, przez co nieuczciwy znalazca bądź po prostu złodziej nie jest w stanie korzystać z tego urządzenia. Od jakiegoś czasu planowali wprowadzić także szyfrowanie kopii zapasowych użytkownika, które są przetrzymywane w ich chmurze iCloud, lecz wygląda na to, że nie zostanie to wprowadzone w życie.

Wszystko by się udało, gdyby nie to wścibskie FBI!

Gigant z Cupertino zamierzał niedługo umożliwić użytkownikom szyfrowanie ich kopii zapasowych na iCloud. Rzecz jasna wszystko to dla poprawienia bezpieczeństwa ich klientów. Samo Apple mówi, że nie byłoby w stanie rozszyfrować tego. Okazuje się, że jednak muszą porzucić ten plan, ponieważ nie spodobało się to FBI. Skąd ten sprzeciw? Zapewne kojarzycie sytuacje, gdy Apple odmawiało pomocy w rozszyfrowaniu zablokowanego iPhone’a, który należał do np. terrorystów. Takich akcji było dość dużo, lecz amerykański gigant pozostawał nieugięty. W wielu przypadkach udostępnili jednak śledczym dostęp do zawartości chmury iCloud, co z pewnością ułatwiło FBI pracę.

MacBook Apple logo

Zobacz także: Google Opinion Rewards w Polsce, czyli pieniądze do zgarnięcia!

Nietrudno się zatem domyśleć, co wpłynęło na sprzeciw ze strony federalnych. Przecież gdyby do tego doszło, wtedy już całkiem mieliby utrudnione takie śledztwa. Apple musiało jednak się ugiąć i postanowiło nie wdrażać tego. Tak naprawdę z jednej strony to dobrze, z drugiej źle. Dobrze, bo przeciętny użytkownik miałby poczucie większego bezpieczeństwa. Źle, gdyż właśnie byłoby to sporym utrudnieniem w różnych dochodzeniach. Ja osobiście nie potrafię zająć konkretnego stanowiska w tej sprawie. Uważam, że ma to tyle samo plusów, co minusów. Stąd też mam takie, a nie inne zdanie, pozostaję neutralny w tym temacie.

A co Wy o tym sądzicie? Zgadzacie się z moim zdaniem? Zapraszam do dyskusji na ten, moim zdaniem, ciężki temat w komentarzach. Myślę, że może się z tego wywiązać ciekawa dyskusja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!