Strona główna Producenci Apple Apple nie zamierza porzucić w najbliższym czasie złącza Lightning

Apple nie zamierza porzucić w najbliższym czasie złącza Lightning

-

Jakiś czas temu Unia Europejska po raz kolejny rozpoczęła rozważania na temat tego, aby wprowadzić standaryzację złączy we wszystkich smartfonach, które będą trafiać na rynek. I tak jak w przypadku urządzeń z Androidem nie byłoby to dużym problemem, tak Apple musiałoby na dobre zrezygnować z Lightning i zastąpić go USB-C. Czy to ma sens?

Apple nie zgadza się na porzucenie Lightning

Głos w sprawie zabrał sam gigant z Cupertino. Według Apple wprowadzenie ustawy, która nakazywałaby wszystkim producentom korzystanie z tego samego złącza nie ma jakiegokolwiek sensu. Po pierwsze w bliżej nieokreślonej przyszłości spowodowałoby to wytworzenie gigantycznej wręcz ilości elektrośmieci. Na rynku dostępny jest ogrom akcesoriów z złączami Lightning i według Apple w momencie, gdy Unia Europejska stworzyłaby wspomnianą wcześniej ustawę te nie mogłyby być wykorzystane do innych modeli. I z jednej strony rozumiem tę argumentację, ale musimy pamiętać o tym, że w momencie, gdy amerykański producent wydałby na rynek iPhone’a z USB-C to nagle wszyscy posiadacze starszych modeli nie rzucą się do zakupu tego urządzenia.

Tym samym akcesoria ze złączami Lightning nadal będą potrzebne i to nie przez kilka tygodni, a raczej przez kilka lat. Jednocześnie Apple mogłoby produkować akcesoria z USB-C, a sami posiadacze iPhonów z tymi złączami mogliby korzystać także z rozwiązań innych producentów. Dodatkowo byłoby to niesamowicie wygodne dla samych użytkowników. Niezależnie od tego na jaki smartfon byśmy się zdecydowali moglibyśmy używać jednej i tej samej ładowarki.

Zobacz także: Apple cofa plany o wprowadzeniu szyfrowanej chmury iCloud

Czy nowy pomysł Unii Europejskiej zostanie wprowadzony w życie? Tego niestety nie wiemy. Niemniej jednak temat ekologii i produkcji elektrośmieci jest w ostatnim czasie tak popularny, że bardzo możliwe, że bliżej nieokreślona przyszłość przyniesie nam zmianę w tej kwestii. I jeśli ustawa ta faktycznie wejdzie w życie to Apple, czy tego chce czy nie, będzie musiało się do nowych przepisów.

A co wy myślicie o złączu Lightning? A może preferujecie USB-C? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

ŹródłoBBC

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej