Apple nie zamierza porzucić w najbliższym czasie złącza Lightning

iphone 11 pro dół tył

Jakiś czas temu Unia Europejska po raz kolejny rozpoczęła rozważania na temat tego, aby wprowadzić standaryzację złączy we wszystkich smartfonach, które będą trafiać na rynek. I tak jak w przypadku urządzeń z Androidem nie byłoby to dużym problemem, tak Apple musiałoby na dobre zrezygnować z Lightning i zastąpić go USB-C. Czy to ma sens?

Apple nie zgadza się na porzucenie Lightning

Głos w sprawie zabrał sam gigant z Cupertino. Według Apple wprowadzenie ustawy, która nakazywałaby wszystkim producentom korzystanie z tego samego złącza nie ma jakiegokolwiek sensu. Po pierwsze w bliżej nieokreślonej przyszłości spowodowałoby to wytworzenie gigantycznej wręcz ilości elektrośmieci. Na rynku dostępny jest ogrom akcesoriów z złączami Lightning i według Apple w momencie, gdy Unia Europejska stworzyłaby wspomnianą wcześniej ustawę te nie mogłyby być wykorzystane do innych modeli. I z jednej strony rozumiem tę argumentację, ale musimy pamiętać o tym, że w momencie, gdy amerykański producent wydałby na rynek iPhone’a z USB-C to nagle wszyscy posiadacze starszych modeli nie rzucą się do zakupu tego urządzenia.

Tym samym akcesoria ze złączami Lightning nadal będą potrzebne i to nie przez kilka tygodni, a raczej przez kilka lat. Jednocześnie Apple mogłoby produkować akcesoria z USB-C, a sami posiadacze iPhonów z tymi złączami mogliby korzystać także z rozwiązań innych producentów. Dodatkowo byłoby to niesamowicie wygodne dla samych użytkowników. Niezależnie od tego na jaki smartfon byśmy się zdecydowali moglibyśmy używać jednej i tej samej ładowarki.

Zobacz także: Apple cofa plany o wprowadzeniu szyfrowanej chmury iCloud

Czy nowy pomysł Unii Europejskiej zostanie wprowadzony w życie? Tego niestety nie wiemy. Niemniej jednak temat ekologii i produkcji elektrośmieci jest w ostatnim czasie tak popularny, że bardzo możliwe, że bliżej nieokreślona przyszłość przyniesie nam zmianę w tej kwestii. I jeśli ustawa ta faktycznie wejdzie w życie to Apple, czy tego chce czy nie, będzie musiało się do nowych przepisów.

A co wy myślicie o złączu Lightning? A może preferujecie USB-C? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!