Procesory 3 nm dla Apple? Właśnie rozpoczęła się produkcja

Apple iPhone 4 black

TSMC, czyli firma zlokalizowana na Tajwanie, poinformowała o rozpoczęciu produkcji procesorów 3 nm. Pierwsze mają trafić wraz z telefonami do rąk użytkowników już w 2023 roku.

Wyścig

Kiedyś mieliśmy wyścig na Księżyc, potem wyścig zbrojeń, a teraz ma miejsce wyścig technologiczny. Najważniejszym jego elementem są procesory, bez których żadna zaawansowana elektronika nie będzie w stanie stać się realną konkurencją. Doskonale wiedzą o tym producenci smartfonów, jak Apple, którzy prześcigają się w opracowywaniu nowych rozwiązań, które miałyby zapewnić nie tylko większą moc obliczeniową, ale także szereg innych udogodnień. Litografia na poziomie 3 nm pozwala procesorom zużywać mniej energii, emitować mniej ciepła, co przekłada się na jego wydajność.

Apple M1 Ultra

Debiut

Do tej pory Apple korzystał z procesorów 5 nm, które możemy znaleźć w wielu jego produktach. Zastosowanie nowych rozwiązań ma być w pierwszej kolejności użyte w smartfonach, ale istnieje duża szansa, że szybko zobaczymy je również w pozostałych produktach. Planowane wprowadzenie na rynek to końcówka przyszłego roku. Trudno jednak zgadywać, kiedy dokładnie miałoby się to stać. Procesor został już poddany odpowiednim testom, dlatego rozpoczęcie produkcji masowej jest tylko formalnością.

Źródło: xda-developers.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!