Spis treści
Apple w tym roku wyraźnie postawiło na unifikację języka projektowego. Interfejs Liquid Glass, który w pierwszej kolejności pojawił się w iOS 26 oraz iPadOS 26, a teraz trafia również na zegarki, komputery Mac oraz Apple TV. Spójna estetyka, większa głębia i przestrzenność to najkrótsze podsumowanie tego, co użytkownicy znajdą w watchOS 26, macOS Tahoe 26 i tvOS 26. To jednak nie tylko kosmetyka, ponieważ każdy z systemów otrzymał garść praktycznych nowości, które mają poprawić wygodę codziennego użytkowania.
watchOS 26 – trening z motywacją i AI
Nowa wersja systemu dla Apple Watcha to ukłon w stronę osób aktywnych i tych, którzy chcą nimi zostać. Pojawił się Workout Buddy, którym jest inteligentny asystent treningowy, wykorzystujący dane z wcześniejszych aktywności i funkcje Apple Intelligence. Podczas biegu czy ćwiczeń użytkownik usłyszy głosowe komunikaty motywacyjne, przypominające np. o celach tygodniowych lub pokonanym dystansie. Funkcja działa, gdy zegarek jest połączony ze słuchawkami Bluetooth i iPhonem obsługującym nowy silnik AI.
Zmieniono także aplikację Trening, która teraz oferuje bardziej intuicyjne sterowanie za pomocą czterech narożnych przycisków pozwalających szybko wybrać ulubione ustawienia. Dodatkowo można powiązać trening z Apple Music lub Podcastami, a odtwarzanie ruszy automatycznie albo zostanie dostosowane do rodzaju aktywności.
Wprowadzono również nowy gest w postaci delikatnego ruchu nadgarstkiem, który pozwala m.in. wyciszyć alarm czy odrzucić połączenie. Usprawniony został inteligentny stos, który teraz jeszcze lepiej dostosowuje podgląd informacji do kontekstu użytkownika. Aplikacja Wiadomości zyskała m.in. opcję ustawienia tła, a system wzbogacił się o Notatnik i tłumaczenia na żywo, znane już z iOS.
macOS Tahoe 26 – przemyślana ewolucja na komputerach Mac
macOS Tahoe 26 to przede wszystkim kontynuacja trendu estetycznego. Półprzezroczysty pasek menu, możliwość personalizacji ikon i widżetów czy dynamiczne kolory systemowe mają sprawić, że interfejs Maca jeszcze lepiej zintegruje się z resztą ekosystemu. Nowy wygląd dotyczy także centrum sterowania i ekranu blokady, który można teraz mocniej dostosować do własnych preferencji.
Pod względem funkcjonalności nie zabrakło nowości. Spotlight przeszukuje teraz cały system jeszcze skuteczniej i pozwala na szybkie wykonywanie działań, np. wysłanie wiadomości, uruchomienie skrótu czy otworzenie pliku PDF bez potrzeby otwierania odpowiednich aplikacji. Wprowadzono również nowe filtry i klasyfikację wyników wg kontekstu.
Debiutuje też aplikacja Telefon, która pozwala odbierać i prowadzić rozmowy znane z iOS, wraz z opcjami Call Screening i Hold Assist. Pojawiła się również synchronizacja aktywności na żywo z iPhone’a – wystarczy rzut oka na Maca, by sprawdzić np. status zamówienia z Ubera. Nie zabrakło też aktualizacji Safari, aplikacji Wiadomości oraz nowej platformy Apple Games, kierowanej do graczy.
tvOS 26 – nowy interfejs i wygoda dla domowej rozrywki
Liquid Glass zawitał również do salonu. tvOS 26 zmienia wygląd interfejsu Apple TV, dostosowując go do nowego języka projektowego, oferując przy tym bardziej przestrzenny układ, półprzezroczystość i zaktualizowany wygląd centrum sterowania sprawiają, że system jest bardziej nowoczesny i spójny z pozostałymi platformami Apple.
Aplikacja Apple TV została zaprojektowana od nowa i zyskała bardziej przejrzysty układ oraz możliwość wyświetlania większej liczby okładek na jednym ekranie. tvOS 26 oferuje też funkcję automatycznego rozpoznawania profilu użytkownika przy wybudzeniu Apple TV, co przyspiesza korzystanie z indywidualnych ustawień. Wśród nowości znalazło się również połączenie z iPhonem jako mikrofonem w funkcji Apple Music Sing, a także napisy na żywo w FaceTime, choć na razie tylko w wybranych językach. Apple przygotowało też nowe wygaszacze ekranu oraz opcję przypisania domyślnego głośnika AirPlay.
Kto dostanie nowe systemy?
watchOS 26 trafi na Apple Watch SE (2. generacji), Series 6 i nowsze oraz Apple Watch Ultra i Ultra 2. Nowy gest sterowania będzie dostępny tylko na modelach z serii 9, 10 oraz Ultra 2.
macOS Tahoe 26 zainstalują użytkownicy komputerów MacBook Air i Pro z procesorem Apple (od 2020 r. wzwyż), Maca mini, iMaca, Mac Studio oraz Maca Pro z 2019 r. i nowszych modeli.
tvOS 26 będzie dostępny dla Apple TV 4K (2. generacji i nowszych). Starsze urządzenia mogą otrzymać aktualizację systemu, ale bez pełnego wsparcia dla nowych funkcji, takich jak odświeżony interfejs czy Apple Music Sing.
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!