Asus zaprezentował ultrasmukłego laptopa – poznajcie ROG Zephyrus G15!

Asus zaprezentował ultrasmukłego laptopa - poznajcie ROG Zephyrus G15!

ASUS ROG Zephyrus G15

Co ciekawe, obudowa Asusa została wykonana z szczotkowanego aluminium. Przy jedynie 19,9 mm w profilu i 2,1 kg wagi laptop jest bardzo kompaktowy, a dodatkowo zmieści się w większości plecaków, co jest dużym plusem, gdyż gamingowe laptopy mają to do siebie, że ich wymiary są zdecydowanie większe od standardowych laptopów. 15-calowy wyświetlacz z trzech stron został otoczony bardzo smukłą ramką, co pozwoliło producentowi uzyskać konstrukcję podobną do 14-calowych laptopów. Nie zabrakło również podświetlenia obudowy, ale nie jest ono kolorowe, a wyłącznie białe. 

Sercem laptopa został najnowszy procesor AMD Ryzen 7 4800HS, który dysponuje dwa razy większą liczbą rdzeni niż układy poprzedniej generacji. Ma on 8 rdzeni i 16 wątków opartych na najnowszej architekturze Zen 2, dzięki której laptop bez problemu radzi sobie z wymagającymi zadaniami. Warto także dodać, że całość została wykonana w 7 nm procesie technologicznym. Procesor uzupełniany jest maksymalnie przez 32 GB szybkiej pamięci RAM typu DDR4-3200, która zainstalowana jest w dwóch kanałach. Na wyposażeniu jest też szybki dysk SSD NVMe o maksymalnej pojemności wynoszącej 1 TB. 

Zobacz także: AMD prezentuje nowy procesor dla laptopów. Poznajcie Ryzena 7 4800U!

Za grafikę odpowiada karta graficzna GeForce RTX 2060, która dodatkowo wspierana jest przez technologię ROG Boost do maksymalnie 1298 MHz przy 65 W i zapewnia bardzo wysokie wartości FPS w popularnych grach. Warto także wspomnieć, że grafika oparta jest na architekturze NVIDIA Turing, która łączy w sobie rdzenie CUDA, które wykorzystywane są do programowalnego cieniowania z niezależnymi rdzeniami RT do ray tracingu oraz rdzeniami Tensor do obsługi SI. 

ROG Zephyrus G15 jest dostępny z maksymalną częstotliwością odświeżania 240 Hz, dzięki czemu laptopa sprawdza się bardzo dobrze w dynamicznych grach. Co ciekawe, ekran został również zatwierdzony przez PANTONE, dzięki czemu gwarantuje najwyższe odwzorowanie barw. Jest to matryca IPS, która jak informuje producent,  charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia oraz 100% pokryciem przestrzeni barwnej sRGB. Producent zastosował także technologię Adaptive Sync, która zwiększa płynność wyświetlanego obrazu. 

Na wyposażeniu nie zabrakło oczywiście układu chłodzenia, który pozwala procesorowi na pracę z maksymalną mocą. Jak informuje producent, układ jest samooczyszczajacy, dzięki czemu wydala kurz i cząstki zanieczyszczeń, zapobiegając ich gromadzeniu się. Jeśli chodzi o chłodzenie, to rurki cieplne zostały podłączone do współdzielonych radiatorów, co przekłada się na optymalne chłodzenie przy każdym typie zastosować. Wentylatory TOG n-Blade zostały wykonane ze specjalnego polimeru ciekłokrystalicznego, który cechuje się dużą wytrzymałością. Łopatki są o 33% węższe niż konwencjonalne konstrukcje tego typu, dzięki czemu każdy wentylator może pomieścić 83 łopatki. 

Laptop dodatkowo oferuje różne tryby operacyjne. W trybie Turbo ustawiane są maksymalne częstotliwości taktowania i szybkości pracy wentylatora –  ten tryb wykorzystywany jest do zadań, które mocno obciążają system. Tryb Performance zmienia ustawienia tak, aby obniżyć poziom hałasu w trakcie rozgrywki, a jednocześnie zachowuje wysoką wartość wyświetlanych klatek. Tryb Silent natomiast redukuje emisję hałasu i sprawdzi się przede wszystkim podczas wykonywania codziennych, podstawowych zadań. Między trybami można przełączać się w zależności od potrzeb, przy użyciu skrótu klawiszowego.  

Warto także wspomnieć, że laptopa wyposażono w technologię Wi-Fi 6 (Gig+). Przy użytkowaniu wraz z kompatybilnym routerem wspomniana technologia zapewnia bardzo wysoką przepustowość na poziomie maksymalnie 2,4 Gb/s. Poprawia ona również wydajność w mocno obciążonych sieciach. Za jakość dźwięku odpowiadają natomiast dwa głośniki, które skierowane są do przodu i dodatkowo wspierane przez technologię Smart Amp, która chroni je poprzez wyznaczenie limitów w zakresie temperatury i wartości progowych. Takie rozwiązanie pozwala na podkręcenie głośności bez obaw o zniekształcenie dźwięku lub uszkodzenia.  Dźwięk na słuchawkach jest dodatkowo ulepszony, dzięki technologii 7.1-kanałowego wirtualnego dźwięku przestrzennego napędzanego dodatkowo oprogramowaniem Sonic Studio III. 

Laptop oferuje także szeroką gamę portów: trzy gniazda USB 3.2 typu A Gen 1, które pozwalają na podłączenie myszy gamingowej, gamepada czy też zewnętrznego dysku.  Gniazdo USB typu C, które kompatybilne jest z technologią DisplayPort 1.4, która umożliwia podłączenie dodatkowego monitora. Dostępne jest również wyjście HDMI 2.ob, które pozwala przesyłać sygnał 60 Hz do monitorów i telewizorów 4K. Obok klasycznego zasilacza ROG Zephyrus G15 może być dodatkowo ładowany przez port USB typu C, więc użytkownik może uzupełnić energię przy pomocy powerbanku. 

Co sądzicie o tym modelu? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!