Asystent Google w Polsce dostępny od dzisiaj tylko w teorii

Asystent Google

To na co czekała ogromna część polskich użytkowników w końcu nastąpiło. Google uruchamia polskojęzyczną wersję swojego inteligentnego asystenta głosowego. Od dzisiaj z Asystentem Google nie trzeba będzie komunikować się w języku angielskim, a w naszym ojczystym języku!

Asystent Google trafi do wszystkich w ciągu kilku tygodni

Oczywiście duża część osób otrzymała już dostęp do Asystenta w języku polskim jakiś czas temu. W sieci pojawiały się także poradniki jak wymusić jego działanie. Google w oficjalnym komunikacie prasowym poinformowało, że w ciągu najbliższych kilku tygodniu polski Asystent zostanie udostępniony wszystkich użytkownikom smartfonów i tabletów z systemami Android (od Androida 5 w górę) oraz iOS. Będzie on działał również na dedykowanych słuchawkach… i tyle. Ani słowa o Google Home i urządzeniach podobnych przygotowanych przez innych producentów.

– Uważamy, że Asystent Google jest najwygodniejszym narzędziem pomagającym wykonywać codzienne zadania. Rozmowa jest dla nas najbardziej naturalnym sposobem komunikacji i właśnie dlatego to główny sposób porozumiewania się z Asystentem, teraz także po polsku. Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także polską kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy nadal udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje.

– mówi Michał Długosz, Product Marketing Manager w Google, odpowiedzialny za wprowadzenie Asystenta na polski rynek.

Aby wybudzić Asystenta Google wystarczy przytrzymać przycisk ekranu głównego lub powiedzieć OK Google. Asystent zyskał także polską osobowość. Zna on elementy polskiej popkultury i lokalne zwyczaje, może opowiadać ciekawostki na temat Polski, a nawet jest w stanie wyszukać dla nas memy.

Jak podaje Google w swoim komunikacie prasowym przygotowanie polskiej wersji Asystenta trwało ponad rok i uczestniczyły w przygotowaniach tych zespoły z wielu krajów. W zamkniętych, wewnętrznych testach produktu wzięło udział ponad 2000 wybranych beta testerów, a zebrane przez nich uwagi zostały wykorzystane do ulepszenia finalnej wersji. To właśnie Asystent Google jest pierwszym asystentem głosowym mówiącym w pełni w języku polskim.

asystent google

Zobacz też: Asystent Google będzie nas informował o możliwych opóźnieniach lotów!

Co z innymi urządzeniami oferującymi dostęp do Asystenta Google? Na język polski w telewizorach czy głośnikach będziemy musieli jeszcze poczekać. Amerykański gigant nie ujawnił jak długo, ale implementacja języka polskiego nie będzie taka prosta jak ma to miejsce w smartfonach czy tabletach. Głośniki działają zupełnie inaczej. Muszą one usłyszeć nas głos z dużo większej odległości i odpowiednio go zinterpretować. Co więcej Google musiało znaleźć sposób na aktualizację poszczególnych urządzeń, a każde z nich posiada zupełnie inną specyfikację i oprogramowanie. Miejmy jednak nadzieję, że Google uda się znaleźć rozwiązanie tego problemu i doczekamy się polskiego także w urządzeniach peryferyjnych jeszcze w tym roku.

Actions on Google

Asystent głosowy w języku polskim to nie jedyna nowość. Google postanowiło otworzyć także nowy rozdział przed polskimi przedsiębiorstwami, które mogą teraz zintegrować się z Asystentem poprzez platformę Actions on Google. Dzięki niej firmy mogą tworzyć komendy głosowe, które następnie może wywołać każdy z użytkowników asystenta i w nowy sposób wejść w interakcje głosową z daną marką.

Współpraca z Google wpisuje się idealnie w naszą strategię digitalową, w której staramy się uprościć kontakt klienta z PLAY. To dopiero pierwszy krok w ekscytującym projekcie, który daje nam i klientom w zasadzie nieograniczone możliwości.

– komentuje współpracę Michał Sobolewski, CMO PLAY.

Pierwszymi partnerami, którzy już teraz stworzyli swoje akcje są PLAY i eSky. W przypadku fioletowego operatora komórkowego użytkownicy będą mogli sprawdzić nowości w jego ofercie prostym pytaniem – OK Google, zapytaj PLAY co nowego? eSky idzie o krok dalej. Osoby planujące podróż mogą za pomocą prostych komend głosowych wyszukać najbardziej atrakcyjne cenowo połączenia lotnicze i porównać ich ceny. I trzeba przyznać, że taka funkcjonalność Asystenta Google wydaje się najbardziej użyteczna.

asystent google 2

Otrzymaliście już Asystenta Google w języku polskim na swoim smartfonie? Podzielcie się wrażeniami z użytkowania!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!