Już niedługo Blik i Apple Pay podadzą sobie ręce. Jest oficjalne potwierdzenie

blik c
(fot. BLIK)

Zmiany na rynku cyfrowych płatności nie występują często. Jeśli się pojawiają to wchodzą z dużym hukiem. Nadszedł dzień, gdzie jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w sektorze płatności zbliżeniowych. Można powiedzieć, że piekło zamarzło, bo Apple Pay w końcu ma poważną konkurencję, która będzie mogła szaleć na podwórku iOS.

Blik już niedługo pojawi się na iPhone’ach

Amerykański gigant po ostatnich potyczkach z Unią Europejską najwyraźniej zrozumiał, że ciągła walka i ochrona swojego ekosystemu dla niektórych sektorów nie ma sensu. Producent zaczyna się uginać, ponieważ w dokumentacji API iOS dla deweloperów pojawiła się możliwość dostępu do anteny NFC. Możliwości od razu wykorzystał Polski Standard Płatności (operator systemu płatniczego Blik) informując portal cashless.pl o rozpoczęciu prac nad wdrażaniem usługi Blik na telefony iPhone.

pko bp blik
(fot. PKO BP)

Z dodatkowych informacji dowiadujemy się, że spółka obecnie pracuje nad umożliwieniem bankom płatności zbliżeniowych Blik dla posiadaczy telefonów iPhone. Niestety, ale termin wdrożenia nowości nie jest jeszcze znany. Polski Standard Płatności na bieżąco będzie informował o wdrożeniu swojego “dziecka” na rynek. Warto pokreślić, że z płatności zbliżeniowych przy pomocy tej platformy korzysta kilka banków takich jak: Alior, ING, mBank, Millennium, PKO BP oraz Santander. Ciągle dziwi mnie fakt, że jest to raptem tylko kilka banków.

Czy Blik na telefonach iPhone jest nam potrzebny?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, kto z tak zamkniętego środowiska będzie chciał korzystać z takich płatności zbliżeniowych? Może się okazać, że konkurencyjne rozwiązanie wcale nie będzie takie popularne, ponieważ użytkownicy telefonów iPhone już przyzwyczaili się do Apple Pay. Z reguły wielu użytkowników systemu iOS bardzo niechętnie wychodzi poza inny system. Liczy się bezpieczeństwo danych oraz współdziałanie urządzeń w jednym ekosystemie. Z informacji dostępnej na stronie cashless.pl dowiadujemy się, że przedstawiciel Santandera zwrócił uwagę na konieczność rozważenia, czy w ogóle użytkownicy iPhone’ów będą zainteresowani Blikiem.

Sama decyzja o rozpoczęciu w banku prac nad Blikiem zbliżeniowym na iOS lub inną formą (np. Google Pay) będzie oparta o dogłębne analizy techniczne wykonalności, dostępność rozwiązań oraz badania z klientami – czy użytkownik iOS będzie brał pod uwagę inne rozwiązania (dziś to nie jest takie oczywiste) – komentuje Sebastian Radzimowski, odpowiedzialny za płatności cyfrowe w Santanderze.

Oczywiście otwarcie rynku jest bardzo istotne, bo daje szerokie możliwości i najważniejsze: wybór, którego dotychczas użytkownicy iOS zbytnio nie mieli. Wprowadzenie usługi Blik może być sporą rewolucją, ale nie możemy powiedzieć, że będzie fiaskiem. Ludzie poznali i pokochali Blika za wiele możliwości. Wśród nich jest niezwykle popularna opcja, czyli przelew na telefon. Jeśli dojdą do tego płatności zbliżeniowe to nie możemy wykluczyć opcji, w której zacznie dominować nad Apple Pay. Czy tak faktycznie będzie? Już niedługo się tego dowiemy.

Źródło: Cashless.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!