BLIK został uczestnikiem systemu SWIFT. To krok w stronę wyjścia z Polski

blik logo

Serwis cashless.pl uzyskał informację, że Polski Standard Płatności, czyli operator systemu płatności mobilnych BLIK, stał się członkiem SWIFT. Wiadomość ta została potwierdzona przez biuro prasowe polskiej spółki. PSP przeszedł odpowiedni proces w kwietniu i jest obecnie uczestnikiem SWIFT. Polski Standard Płatności dodaje, że ma to w pierwszej kolejności umożliwić realizację rozliczeń w euro.

BLIK w systemie SWIFT

SWIFT to system służący do wymiany informacji na temat międzynarodowych przelewów bankowych. Jego głównym zadaniem jest skrócenie wykonania zlecenia przelewu do banku w innym kraju, a także umożliwia wysyłanie przelewów w dowolnej walucie. Często mówi się o przelewach SWIFT, jednak sam system nie służy rozliczaniu transakcji pieniężnych, a ma informacyjny charakter. Dzięki systemowi SWIFT banki i inne instytucje finansowe mają nadawane swoje kody, z których korzysta się podczas zleceń.

Od dłuższego czasu BLIK pozwala na płatności na zagranicznych platformach e-commerce, np. Aliexpress. Kolejnym etapem może być uruchomienie realizacji międzynarodowych przelewów na numer telefonu odbiorcy. Mówi się też o wprowadzeni BLIKA do oferty zagranicznych banków, co ma być największym krokiem w rozwoju. Najprawdopodobniej pierwszym krajem poza Polską, gdzie pojawi się BLIK będzie Rumunia.

Źródło: cashless.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!