Chińskie firmy chcą przełamać monopol Google. Czy połączenie sił Huawei, Xiaomi, OPPO i Vivo coś zmieni?

Chińskie firmy chcą przełamać monopol Google. Czy połączenie sił Huawei, Xiaomi, OPPO i Vivo coś zmieni?

Każda z osób, które przynajmniej na chwilę miała styczność z smartfonami z Androidem doskonale zna Sklep Play stworzony oczywiście przez Google. I tak naprawdę do tej pory ciężko było szukać alternatywy dla tej aplikacji. Oczywiście Huawei już tworzy własne usługi, ale teraz będzie mieć bardzo silnych sojuszników. Jak wpłynie to na rynek mobilny?

Chińskie firmy chcą uniezależnić się od Google

Tak naprawdę sytuacja z firmą Huawei pokazała jak niebezpieczne jest bycie w pełni zależnym od amerykańskiego giganta. Decyzją Donalda Trumpa i rządu Stanów Zjednoczonych chiński producent nie mógł współpracować z przedsiębiorstwami z USA, a w tym i z Google. Tym samym nie mógł preinstalować Sklepu Play czy innych usług Google w swoich smartfonach. Oczywiście sami użytkownicy dość szybko znaleźli sposób na instalację, ale ciężko powiedzieć jak długo będzie on działać.

Chińskie firmy chcą przełamać monopol Google. Czy połączenie sił Huawei, Xiaomi, OPPO i Vivo coś zmieni?

I oczywiście sprawa ta na tę chwilę dotyczy jedynie firmy Huawei, ale ciężko powiedzieć co może przynieść przyszłość. Ciężko się zatem dziwić chińskim firmom, które chcą być w pełni niezależne od Google. Z tego też powodu Huawei, Xiaomi, OPPO oraz Vivo podpisały porozumienie o nazwie Global Developer Service Alliance. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

Zobacz także: Xiaomi Mi 10 w standardzie ma mieć 8 GB RAM-u LPDDR5 i 128 GB pamięci wewnętrznej

Jedna platforma z aplikacjami kompatybilna z sklepami różnych firm

Porozumienie podpisane przez chińskich producentów ma działać niezwykle prosto. Chodzi o to, aby firmy te współpracowały w kwestii dystrybucji aplikacji w wielu sklepach jednocześnie. Tym samym twórcy aplikacji czy gier mogliby udostępniać swoją pracę na jednej platformie, a automatycznie wszystko byłoby dostępne zarówno w sklepie Huawei, Xiaomi, OPPO oraz Vivo. Brzmi ciekawie prawda? Porozumienie Global Developer Service Alliance ma na tę chwilę działać w dziewięciu regionach, a w tym w Chinach, Indii czy Rosji.

Oczywiście jeśli tam pomysł ten okaże się sukcesem to chińskie firmy mogą spróbować swoich sił także w Europie. Warto pamiętać o tym, że Huawei, Xiaomi, OPPO i Vivo mają razem ponad 40% udziałów w rynku mobilnym. Jeśliby tak duża liczba użytkowników przestała korzystać z Sklepu Play to Google musiałoby zrobić coś, aby zminimalizować straty. Przyznam szczerze, że temat ten wydaje się wyjątkowo ciekawy i mam nadzieję, że już niedługo pojawią się pierwsze informacje na temat działać tych czterech chiński producentów.

Co myślicie o pomyśle Huawei, Xiaomi, OPPO oraz Vivo? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!