Chrome OS będzie lepszy dla fanów Linuxa. Wszystko za sprawą obsługi wielu kontenerów

chrome os
Dwa okna Terminala w Chrome OS

Chrome OS już od dłuższego czasu obsługuje Linuxa. Teraz jednak zdecydował się na przyspieszenie rozwoju tej funkcji i chce zaoferować obsługę wielu kontenerów.

Chrome OS z obsługą wielu kontenerów linuxowych

Chrome OS jest głęboko zakorzeniony w Linuxie, jednak nie obsługuje aplikacji pod niego pisanych. Kilka lat temu jednak uruchomiono funkcję Crostini, która pozwala takowe programy włączać, jednak w kontenerze. Jest to rozwiązanie dosyć bezpieczne, jednak ograniczające – zwłaszcza pod względem wydajności. Mało tego, wybrano Debiana jako bazę kontenera, który jest bardzo dobrym systemem, ale oferuje dosyć stare paczki.

Chrome OS chce jednak wsparcie Linuxa nieco rozszerzyć. W zasadzie to użytkownik będzie mógł tworzyć wiele kontenerów – na przykład jeden będzie idealny do grania w gry dzięki obecności najnowszych sterowników (chociażby może bazować na Arch Linux czy Manjaro Linux), a drugi może być idealny do programowania dzięki stabilności paczek (na przykład Ubuntu).

Funkcja crostini-multi-container jest w trakcie tworzenia, ale jest naprawdę obiecująca. Póki co, podobno występują problemy z wydajnością, ale to powinno zostać naprawione. Jest to ważny krok w rozwoju Chrome OS, bowiem to może sprawić, że systemem zainteresują się również profesjonaliści.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!