Ciekawostka: Ubuntu 20.04 pokazuje bootlogo producenta

Ciekawostka: Ubuntu 20.04 pokazuje bootlogo producenta

Już za miesiąc Canonical udostępni stabilną wersję Ubuntu 20.04 Focal Fossa. Warto zaznaczyć, że będzie to nowe wydanie typu LTS (Long Term Support). Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnym dodatkach, które zawierać ma ten system operacyjny. Jak się okazuje, na Ubuntu 20.04 podczas włączania zobaczymy logo producenta.

Jeśli korzystacie z Windowsa 10, to zapewne zauważyliście, że podczas włączania sprzętu widzicie logo producenta laptopa/płyty głównej, a zaraz pod nim znajduje się kółko symbolizujące ładowanie systemu operacyjnego. Niestety, na Linuxie takie zjawisko nie występuje, a nawet podczas włączania możemy doświadczyć ciekawego przedstawienia. Przykład? U mnie na ThinkPadzie wygląda to co najmniej komicznie – najpierw wyświetla się logo Lenovo, następnie logo Linux Mint, a później ponownie napis Lenovo.

Warto przeczytać: Ubuntu 20.04 Focal Fossa: Wiemy jak wygląda domyślna tapeta!

OEM bootlogo już w Ubuntu 20.04 LTS

Jak się okazuje, w Ubuntu 20.04 (nareszcie) będzie dostępne OEM bootlogo. Podobnie jak w przypadku Windowsa 10, na ekranie pojawi się logo producenta laptopa/płyty głównej, natomiast poniżej znajdzie się kółko symbolizujące ładowanie systemu operacyjnego. Dla odróżnienia od Windowsa, kółko to wygląda nieco inaczej, a na samym dole wyświetlacza znajdzie się napis Ubuntu.

Ciekawostka: Ubuntu 20.04 pokazuje bootlogo producenta
bootlogo w Fedorze (fot. Biky Alex @ OMG!Ubuntu)

Pojawienie się bootlogo nie jest zbyt ważne, jednak powinno zażegnać problem migania ekranu podczas uruchamiania urządzenia, co – jak mogliście przeczytać wcześniej – występuje również u mnie. Muszę jednak wspomnieć, że takie rozwiązanie znajdziemy również na innych dystrybucjach Linuxa, między innymi na Fedorze, a niektórzy użytkownicy Ubuntu mogli z niego korzystać już w wersji 19.10.

Korzystacie z Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!