Strona główna Aktualności Ciekawostka: Ubuntu 20.04 pokazuje bootlogo producenta

Ciekawostka: Ubuntu 20.04 pokazuje bootlogo producenta

-

Już za miesiąc Canonical udostępni stabilną wersję Ubuntu 20.04 Focal Fossa. Warto zaznaczyć, że będzie to nowe wydanie typu LTS (Long Term Support). Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnym dodatkach, które zawierać ma ten system operacyjny. Jak się okazuje, na Ubuntu 20.04 podczas włączania zobaczymy logo producenta.

Jeśli korzystacie z Windowsa 10, to zapewne zauważyliście, że podczas włączania sprzętu widzicie logo producenta laptopa/płyty głównej, a zaraz pod nim znajduje się kółko symbolizujące ładowanie systemu operacyjnego. Niestety, na Linuxie takie zjawisko nie występuje, a nawet podczas włączania możemy doświadczyć ciekawego przedstawienia. Przykład? U mnie na ThinkPadzie wygląda to co najmniej komicznie – najpierw wyświetla się logo Lenovo, następnie logo Linux Mint, a później ponownie napis Lenovo.

Warto przeczytać: Ubuntu 20.04 Focal Fossa: Wiemy jak wygląda domyślna tapeta!

OEM bootlogo już w Ubuntu 20.04 LTS

Jak się okazuje, w Ubuntu 20.04 (nareszcie) będzie dostępne OEM bootlogo. Podobnie jak w przypadku Windowsa 10, na ekranie pojawi się logo producenta laptopa/płyty głównej, natomiast poniżej znajdzie się kółko symbolizujące ładowanie systemu operacyjnego. Dla odróżnienia od Windowsa, kółko to wygląda nieco inaczej, a na samym dole wyświetlacza znajdzie się napis Ubuntu.

bootlogo w Fedorze (fot. Biky Alex @ OMG!Ubuntu)

Pojawienie się bootlogo nie jest zbyt ważne, jednak powinno zażegnać problem migania ekranu podczas uruchamiania urządzenia, co – jak mogliście przeczytać wcześniej – występuje również u mnie. Muszę jednak wspomnieć, że takie rozwiązanie znajdziemy również na innych dystrybucjach Linuxa, między innymi na Fedorze, a niektórzy użytkownicy Ubuntu mogli z niego korzystać już w wersji 19.10.

Korzystacie z Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

ŹródłoOMG!Ubuntu

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej