Co zrobić, aby bateria w laptopie jak najdłużej zachowała swoją żywotność?

bateria do laptopa greencell

Czas pracy na baterii jest dla wielu użytkowników niezwykle ważną kwestią przy wyborze nowego laptopa. Oczywiście po jakimś czasie ogniwo traci część swojej sprawności, a to sprawia, że nagle czas działania może diametralnie się zmniejszyć. Jak zatem dbać o baterię w laptopie, aby ta działała jak najdłużej identycznie jak w nowym sprzęcie? Już wyjaśniamy razem z ekspertami z firmy Green Cell!

Ciągłe ładowanie nie jest dobre dla baterii

Zacznijmy od najczęstszego błędu przy korzystaniu z laptopa, na którym ja także się łapie. Osoby, które rzadko przenoszą laptop z miejsca na miejsce i korzystają z niego jedynie w domu bardzo często podłączają go do zasilacza i używają jak komputera stacjonarnego. Czy takie rozwiązanie ma sens? Wydawać by się mogło, że nie musimy wtedy zawracać sobie głowy cyklami ładowania czy tym kiedy podłączyć ładowarkę, ale w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Green Cell kableW momencie, gdy naładujemy nasz laptop do 100% poziom ten tak naprawdę nie będzie stale utrzymywany na tym poziomie. Sprzęt będzie rozładowywać się do poziomu około 95%, a następnie znów będzie doładowywany. To sprawia, że naliczane są kolejne mini cykle, a to znacząco skraca żywotność ogniwa. Tym samym korzystając w ten sposób z laptopa możemy już krótki czas po zakupie odczuć, że bateria działa zdecydowanie gorzej niż w nowym sprzęcie. Oczywiście jest na to rozwiązanie. Niektóre laptopy pozwalają na wyjęcie baterii. Wtedy też bez obaw możemy korzystać z zasilania z ładowarki i ta naprawdę nie martwić się o to co dzieje się z ogniwem. Niestety producenci coraz rzadziej decydują się na takie rozwiązanie. Jak zatem dbać o baterię w momencie, gdy nie możemy jej wyjąć z laptopa?

ładowanie bezprzewodowe green cell (3)Częstsze, ale krótsze ładowanie kluczem do sukcesu

Tak jak w przypadku smartfonów tak i w laptopach ładowanie baterii za każdym razem od 0% do 100% nie jest najlepszym wyjściem. Zdecydowanie lepszą opcją jest utrzymywanie naładowania ogniwa na poziomie 20-80% lub 30-70%. Jest to najbezpieczniejszy i najzdrowszy poziom dla ogniw, dzięki czemu bateria dłużej będzie cechować się wyższą sprawnością. Oczywiście nie możemy popadać w skrajności. Nie zawsze jesteśmy w stanie podłączyć laptopa do gniazdka i ładować go w podanych wyżej zakresach. Niejednokrotnie zdarzy się, że rozładujemy go do zera lub naładujemy do 100%. Czy to oznacza, że nagle ogniwo straci swoją sprawność? Oczywiście, że nie. Warto jednak dbać o baterię, ponieważ ta dzięki temu dłużej zachowa swoją żywotność.

green cell hubDbajmy o temperatury

W przypadku laptopów możliwość przegrzania sprzętu jest dużo większa niż w smartfonie. Użytkownicy korzystają z tego typu urządzeń często w łóżku czy na kanapie kładąc go na kołdrze lub innych miękkich powierzchniach. To sprawia, że otwory zapewniające odpowiedni przepływ powietrza do wentylatorów zostają zatkane. Z racji tego, że wentylatory nie działają poprawnie temperatura laptopa zaczyna rosnąć, a to nie wpływa pozytywnie na baterię. Oczywiście wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać także na inne podzespoły. Tym samym warto trzymać laptopa w taki sposób, aby otwory wentylacyjne były odsłonięte, a jeśli to nie pomaga to można zainwestować w podkładkę chłodzącą lub wymienić pasty termoprzewodzące oraz odkurzyć sprzęt. Ewentualnie jeszcze przy zmienianiu baterii na inną można zdecydować się na zakup baterii powiększonej, która zapewnia lepszy przepływ powietrza pod laptopem, a przy tym lepsze chłodzenie urządzenia.

A jak wy dbacie o baterię w laptopach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!