Conbee III wydane! Co nowego w tej bramce ZigBee?

(fot. Conbee III)
(fot. Conbee III)

Conbee to jedna z popularniejszych, uniwersalnych bramek ZigBee w formie pendrive’a USB. Produkt nareszcie doczekał się nowego wydania jako Conbee III.

Premiera bramki Conbee III

Conbee to nazwa uniwersalnej bramki ZigBee. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba posiadać oddzielnego urządzenia podłączonego do sieci, na przykład poprzez WiFi czy Ethernet. Uniwersalność sprawia też, że do sieci ZigBee łatwo podepniemy sprzęty różnych marek, w tym Sonoff, Philips Hue czy Aqara.

Tematem Home Assistanta zajmuje się jakoś od ponad roku i nazwa “Conbee” jest już raczej nieco w zapomnieniu. Dzieje się tak, ponieważ na rynku pojawiły się ciekawsze i lepsze produkty oferujące podobną funkcjonalność. Sam mam bramkę marki Sonoff, która spełnia podobną rolę i jeszcze mnie nie zawiodła, a działa bez przerwy od ponad roku. Co więcej, bramka Sonoffa współpracuje z integracją ZHA, ale można też skorzystać z Zigbee2MQTT.

Conbee III wydane! Co nowego w tej bramce ZigBee?
(fot. Conbee)

Producent Conbee jednak przechodzi do ofensywy i pokazują nową bramkę. Conbee III wnosi pewne zmiany, które z pewnością się spodobają. Przede wszystkim wykorzystano nowy moduł opracowany przez firmę SiLabs, który obsługuje więcej urządzeń w bezpośrednim połączeniu (w porównaniu do Conbee II), nawet do 200. Jest też więcej pamięci Flash.

Co ważne, bramka ma zaoferować obsługę Bluetooth Low Energy (BLE) z Thread i Matter. Jest to spora nowość, która odróżnia Conbee III od bramki Sonoffa i przybliża ją do Home Assistant SkyConnect. Obsługa ta powinna pojawić się wraz z nowym oprogramowaniem. Podobnie jak poprzednia bramka, tak i Conbee III obsługuje sprzęty popularnych marek, w tym Aqara, Xiaomi, Philips czy Silvercrest. Bramka współpracuje z Windowsem, macOS oraz Linux. W przypadku Home Assistanta, wkrótce ma pojawić się update, który pozwoli wykorzystać centralkę w ZHA.

(fot. Conbee)
(fot. Conbee)

Conbee III jest więcej sporym skokiem i możliwe, że użytkownicy starszej bramki będą chcieli się przesiąść, głównie dla obsługi większej liczby sprzętów oraz dla opcji większej stabilności.

Bramka Conbee III jest już dostępna w Polsce i sprzedawana za pośrednictwem Amazonu. Cena to 186,25 zł. Jak chcecie kupić, to produkt znajdziecie >>tutaj<<.

Źródło: Phoscon przez hejdom

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!