Czy pokrowiec wpływa na szybkość telefonu? Oni to sprawdzili!

Czy pokrowiec wpływa na szybkość telefonu? Oni to sprawdzili!

Smartfony mają ogromne problemy z chłodzeniem, a pokrowce są bardzo dobrymi izolatorami. Wydawać mogłoby się, że taki stan rzeczy sprawia, że zakładając case sprawiamy, że nasze urządzenia stają się wolniejsze. Czy faktycznie tak jest? Przekonajmy się!

Czy case wpływa na szybkość smartfona?

Smartfony nie mają zbyt dobrego systemu chłodzenia. Są one chłodzone, podobnie jak laptop Chuwi LapBook 12.3, pasywnie, a więc bez żadnych np. wiatraków. Aby pasywne chłodzenie było wydajne musi przede wszystkim dochodzić do szybkiego i efektywnego transportu ciepła. Dlatego też we wcześniej wspomnianym laptopie od Chuwi znajdziemy obudowę z metalu, który to bardzo dobrze radzi sobie z tą czynnością. Jeśli natomiast ciepło nie jest zbyt dobrze odprowadzane to dochodzi do zjawiska throttlingu, co negatywnie odbija się na wydajności sprzętu.

Jesteś ciekawy sprzętu Chuwi LapBook 12.3? Polecamy przeczytać:

10 miesięcy z chińskim laptopem za 800 złotych od Chuwi. Jak się sprawdza?

Covery natomiast możemy opisać jako bardzo dobre izolatory, bowiem przepływ ciepła przez pokrowce nie jest zbyt wydajny i wręcz zachowują one ciepło w środku, niczym koc. To sprawia, że bardzo łatwo nam jest połączyć przysłowiowe kropki i dojść do wniosku, że pokrowce mogą pośrednio ograniczać wydajność naszych smartfonów.

Na kanale Linus Tech Tips postanowili sprawdzić czy faktycznie tak się dzieje. Najpierw wybrano dwa smartfony – iPhone XS Max oraz Samsung Galaxy S10 Plus, następnie poszukano benchmark, który pokaże miarodajny wynik. Pominięto Antutu i od razu skupiono się na 3D Marku.

Chłopaki wykonali najpierw kilkanaście testów bez żadnych przerw, tak aby zaobserwować jakie wyniki osiągają smartfony bez jakichkolwiek pokrowców. Już tutaj możemy zauważyć zjawisko throttlingu i to, jak ono negatywnie odbija się na wydajności urządzenia. Następnie powtórzono te testy, jednak z różnymi pokrowcami – cienkimi, średnimi oraz naprawdę grubymi.

Wynik?

Jak się okazuje, obecność pokrowca na smartfonie… kompletnie nie wpływa na jego wydajność. Niemalże w każdym przypadku różnice w wynikach są praktycznie żadne. Tylko w jednym momencie pokrowiec przyczynił się do spadku szybkości, a mianowicie gdy założono pokrowiec, który to zabezpiecza również ekran, tzw. flip cover.

Z tym, jak wyglądał test możecie się zapoznać oglądając poniższy film.

A czy Według Was case wpływa negatywnie na wydajność smartfonów? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!