Czym jest internet stacjonarny Play i jak wypada na tle konkurencji?

Ethernet internet router
(fot. Pixabay przez Pexels)

Internet stacjonarny znacznie różni się od takiego limitowanego. Niestety, wybór operatora nie jest czynem wyjątkowo prostym. Sprawdźmy więc jak w tej materii wypada oferta sieci Play.

Internet stacjonarny – czyli jaki?

Aktualnie najczęściej dzielimy internet na dwie kategorie: stacjonarny oraz mobilny. Internet mobilny to zazwyczaj ten, który “mamy w telefonie” z wykorzystaniem operatora komórkowego i karty SIM. Daje nam to dostęp do internetu niemalże w każdym miejscu na świecie, jednak jest on limitowany, a szybkość zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Może się również zdarzyć, że wystąpią opóźnienia. 

Internet stacjonarny działa tylko na wybranym obszarze, na przykład w domu (z wykorzystaniem WiFi). Za to jest on naprawdę szybki, stabilny i ma małe opóźnienia. No i co ważne, jest nielimitowany, więc możemy pobierać tyle danych ile tylko chcemy. To sprawia, że idealnie nada się do rozrywki online, a także do streamingu. Nawet pobieranie filmów w wysokiej jakości 4K nie jest żadnym problemem. W pracy i nauce zdalnej natomiast możemy oczekiwać stabilności i braku opóźnień w rozmowach i wideokonferencjach. To wszystko sprawia, że mamy zapewniony wysoki komfort – nawet jeśli z internetu korzysta kilku domowników jednocześnie.

To dosyć uproszczony opis, jednak jest wystarczający, aby dalej pomówić o ofercie internetu stacjonarnego.

Internet stacjonarny w Play – ile kosztuje?

Internet stacjonarny w Play na czas nieokreślony jest dostępny w trzech różniących się pakietach, w których mamy różne prędkości oraz cenę. Jak to dokładnie wygląda?

Oferta 1.Oferta 2.Oferta 3.
Prędkość pobieraniado 150 Mb/sdo 300 Mb/sdo 600 Mb/s
Prędkość wysyłaniado 15 Mb/sdo 40 Mb/sdo 60 Mb/s
RouterW zestawie za 0 zł (opłata instalacyjna 50 zł)W zestawie za 0 zł (opłata instalacyjna 50 zł)W zestawie za 0 zł (opłata instalacyjna 50 zł)
Czas trwania umowybezterminowabezterminowabezterminowa
Cena45 zł miesięcznie50 zł miesięcznie60 zł miesięcznie

Pierwsza oferta jest najtańsza i z pewnością trafia do tych, co z internetu korzystają do takiego typowego użytku codziennego. Mowa tu o oglądaniu filmów i seriali za pomocą serwisów streamingowych, nauce i pracy zdalnej czy przeglądaniu innych treści. Jest to dobra oferta dla studentów i osób ciut mniej wymagających.

Dopłacając tylko kilka złotych otrzymujemy o wiele lepsze osiągi – 300 Mb/s sprawia, że pobieranie nawet dużych pakietów danych (na przykład nowoczesne gry wideo) będzie trwać kilka chwil. Wysyłanie danych na poziomie 40 Mb/s powinno być przydatne zwłaszcza kiedy uwielbiamy streamować nasze rozgrywki. Ta oferta jest dobra dla osób wymagających, którzy nie chcą przekroczyć budżetu 50 złotych miesięcznie.

Za kwotę tylko 60 złotych otrzymujemy coś, co możemy nazwać pełnym wypasem. Osiągi w postaci 600 Mb/s są niezwykle potężne i dostęp do nawet ogromnych treści będziemy mieli w mgnieniu oka. To właśnie my będziemy mieli dostęp do nowych gier zaraz po premierze jako pierwsi. Ta opcja spodoba się zwłaszcza tak zwanym heavy-userów, czyli użytkownikom potrzebujących dużych możliwości.

Warto też zaznaczyć, że Play ma ciekawy dodatek dla tych, co lubią sobie pooglądać materiały wideo. Do umowy klienci mogą otrzymać telewizję PLAY NOW TV z dekoderem TV BOX. Jest to możliwe wybierając specjalny pakiet z internetem 150 Mb/s, z telewizją, a także z Viaplay i CANAL+ na pół roku. Cena takiego zestawu to tylko 50 złotych miesięcznie.

Wracając do samego dekodera, bowiem jest on naprawdę ciekawy. Otóż sprzęt działa pod kontrolą znanego nam Androida TV, który jest furtką do wielu aplikacji. Możemy też telewizję oglądać za pośrednictwem witryny playnow.pl oraz z wykorzystaniem dedykowanych programów mobilnych. To sprawia, że użytkownik otrzymuje dostęp do ponad 50 kanałów telewizyjnych, na przykład Disney, History czy Comedy Central. Co ciekawe, klienci mogą zdecydować się na wyższy pakiet z ponad 100 kanałami.

Jak oferta Play wypada na tle konkurencji?

Sieć deklaruje, że Play oferuje najtańszą, bezterminową ofertę na rynku. Mowa tu oczywiście o ofercie 150 Mb/s za 45 złotych. Z tego co udało nam się ustalić, to faktycznie, inni operatorzy, przynajmniej w wybranej przez nas lokalizacji, nie są w stanie zaoferować takich samych warunków – a tym bardziej jak mowa jest tu o internecie nielimitowanym.

Co jednak z wyższymi ofertami? Tutaj również warto rzucić okiem. Poniżej w tabeli znajdują się tylko Ci operatorzy, którzy zgłosili dostępność nielimitowanego internetu stacjonarnego z umową na czas nieokreślony w wybranej lokalizacji.

PlayOrangeNetia
Prędkość pobierania300 Mb/s300 Mb/s100 Mb/s
Prędkość wysyłaniado 40 Mb/sdo 50 Mb/sdo 50 Mb/s
Opłata aktywacyjna50 zł49,99 zł79 zł
Routerw ceniew ceniew cenie
Cena (za miesiąc)50 zł69,99 zł60 zł
Na podstawie porównywarki panwybierak.pl oraz na bazie lokalizacji ulicy Klimasa Czesława 37c, Wrocław.

Jak możemy zauważyć, Play faktycznie oferuje najlepszą ofertę na internet stacjonarny z umową na czas nieokreślony. Ofertę Netii pominę, bowiem prędkość pobierania jest wyjątkowo niska, a cena i tak zauważalnie wyższa. Natomiast jedyną konkurencją jest tutaj Orange. Jednakże za niemalże te same warunki (różnicą jest jedynie ciut lepsza prędkość wysyłania) ten operator pobiera prawie 20 złotych więcej co miesiąc. Jest to spora różnica.

Artykuł płatny. Powstał przy współpracy z siecią Play

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!