Debian 12.4 wydany i wnosi kolejne ważne poprawki

GNOME 43 w Debianie 12
GNOME 43 w Debianie 12

Debian 12 właśnie został zaktualizowany do już czwartego wydania punktowego. Co takiego wprowadzono?

Debian 12.4 dostępny do instalacji

Debian 12 to naprawdę ciekawe wydanie tego systemu, ponieważ “przesiada” tę całkiem tradycyjną dystrybucję na nowe technologie, w tym Waylanda, GNOME 43 oraz Pipewire. System został wydany w czerwcu i dosyć szybko otrzymywał kolejne wersje punktowe z ważnymi poprawkami. Tym razem wydano Debiana 12.4.

Ciekawostką jest fakt, że Debian 12.4 został wydany z pominięciem Debiana 12.3, który to został wstrzymany z powodów błędów w systemie plików EXT4. Błąd był poważny i nie można było pozwolić sobie na jego rozpowszechnienie. Problem jednak rozwiązano i dla rozróżnienia od razu mamy Debiana 12.4 z Linux Kernel 6.1.66-1.

debian

Debian 12.4 to też wszelkie poprawki zabezpieczeń, które zostały wydane po 7 października 2023 (czyli po wydaniu 12.2). Łącznie mowa tu o 65 poprawkach bezpieczeństwa i 94 poprawkach w pakietach. Wszystkie te pakiety oraz opisy poprawek zostały zebrane >>tutaj<<. Warto zapoznać się z tą listą i wymieniono tam chociażby adequate, debian-installer, gimp, gnome-characters, gnome-shell czy lastpass-cli.

Debian 12.4 jest już dostępny zarówno do aktualizacji (poprzez chociażby terminal), jak i jako ISO do pobrania i świeżej instalacji.

Źródło: Debian

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!