DuckDuckGo będzie walczyć z rosyjską propagandą

duckduckgo
(fot. DuckDuckGo)

DuckDuckGo to jedna z popularniejszych wyszukiwarek internetowych. Cechuje się ona przede wszystkim szeroką prywatnością. Jednak w związku z wojną na Ukrainie, wyszukiwarka chce walczyć z rosyjską propagandą.

DuckDuckGo vs. Rosja

DuckDuckGo to całkiem popularna wyszukiwarka internetowa, która jest nastawiona na prywatność, wolność i prawdę. To sprawiało, że twórcy nie angażowali się jakoś specjalnie w wyniki wyszukiwania dotyczących wojny ukraińsko-rosyjskiej. Ale jednak coś musiało się zmienić, bowiem DuckDuckGo zacznie walczyć z rosyjską propagandą.

Ale w jaki sposób chce walczyć? DuckDuckGo będzie obniżać rankingi stron, które właśnie powielają rosyjską propagandę i dezinformację. Może się to wydawać dziwne, że akurat Kaczka poszła w stronę takiej decyzji, jednak aktualna sytuacja pokazuje nam wyjątkowo mocno, że również i na terenie Zachodu jest prowadzona wojna, ale informacyjna, a bycie pod wpływem rosyjskiej propagandy może być naprawdę niedobre. Poza tym już wcześniej państwa Zachodu, w tym Polska, podjęły się prób ograniczenia działań propagandy rosyjskiej – chociażby wyłączając rosyjskie media typu Sputnik. Wcześniej natomiast DDG poinformowało, że zrywa współpracę z Yandex.

DuckDuckGo

Niektórzy fani DuckDuckGo krok potępili, bowiem jeśli raz twórcy dokonali takiej decyzji to co stoi na przeszkodzie temu, aby w przyszłości również tak robić. Wtedy to DDG traci wiarygodność jako ta prywatna i wolna wyszukiwarka. Z drugiej strony aktualna sytuacja na świecie nie jest zbyt optymistyczna i odpowiednia reakcja jest jak najbardziej uzasadniona.

Źródło: engadget przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!